Kapituła Nagrody im. Lwa Sapiehy ogłasza nabór kandydatur do nagrody, pod patronatem Prezydenta RP.
Nagroda im. Lwa Sapiehy pod patronatem prezydenta RP, ma na celu honorowanie wybitnych zasług obywateli Białorusi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czytamy w komunikacie Studium Europy Wschodniej.
Nagroda została ustanowiona w roku 2006 przez: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu (jako inicjatorów Nagrody) oraz podjęta i wsparta przez grupę uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet w Białymstoku.
Główna zasada Nagrody polega na tym, że w ciągu roku akademickiego Laureat Nagrody odwiedza kolejne uniwersytety, gdzie mając dobre warunki pobytu i pracy, może prowadzić wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi – umożliwiając studentom polskim zapoznanie się z zagadnieniami białoruskimi.
Ponadto, dzięki dostępowi do zbiorów największych bibliotek akademickich w Polsce, ma możliwość podjęcia własnych prac archiwalnych i badawczych. Jeśli rezultatem pobytu Laureata będzie książka – zostanie ona wydana drukiem w ramach stypendium. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się corocznie na Uniwersytecie Warszawskim 4 kwietnia, w rocznicę urodzin Lwa Sapiehy – Patrona Nagrody, pisarza króla Stefana Batorego, kanclerza i hetmana wielkiego litewskiego.
Zgłoszenia zawierające opis zasług i osiągnięć kandydata prosimy nadsyłać do Studium Europy Wschodniej do dnia 1 lutego 2019 roku na adres
st***************@uw.pl
. Mogą je wystosować organizacje, instytucje, stowarzyszenia etc. lub osoby prywatne. Mogą zgłaszać się bezpośrednio osoby ubiegające się o Nagrodę (pod warunkiem poparcia przez instytucje lub osoby zaufania publicznego).
Warunki i wymagania Nagrody:
1 komentarz
józef III
17 grudnia 2018 o 17:56jedynie Milinkiewicz, reszta do nacjonaliści albo „grantojedy”