– Dzięki jego działalności, cały świat zaczął mówić o rosyjskich represjach – powiedziała Natalia Kapłan, kuzynka więzionego przez Rosję ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa podczas uroczystości wręczenia prestiżowej Nagrody Sacharowa w Strasburgu. Uroczystość nie została odwołana mimo zamachu terrorystycznego, do jakiego wczoraj doszło w Strasburgu.
– Ołeh zwrócił uwagę na kwestię ukraińskich więźniów politycznych. On już wygrał – powiedziała Kapłan przypominając około 100 Ukraińców z Krymu i Tatarów krymskich przetrzymywanych pod sfingowanymi zarzutami w rosyjskich więzieniach, łagrach i aresztach.
Kapłan odczytała list od Ołeha Sencowa, w którym napisał między innymi: „Teraźniejszość jest często niesprawiedliwa. Historia jest zawsze sprawiedliwa. Z czasem wszystko znajduje swoje miejsce i rzeczy zaczynają być nazywane po imieniu”.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział, że Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych w Rosji i innych krajach świata.
Nagroda Sacharowa ustanowiona została przez Parlament Europejski w 1988 roku na cześć rosyjskiego dysydenta i więźnia politycznego w czasach komunizmu, Andrieja Sacharowa. Sacharow był m.in. założycielem Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (w czasach komunizmu nielegalnej) razem ze zmarłą kilka dni temu Ludmiłą Aleksiejewą. Nagroda Sacharowa opiewa na 50 tys. euro.
Jeśli chodzi o pożegnanie Ludmiły Aleksiejewej, to wczoraj wieczorem jej syn mieszkający w USA, Michaił Aleksiejew (profesor uniwersytetu w Indianie) poinformował, że zostanie pochowana w USA, na cmentarzu w Waszyngtonie, gdzie spoczywają doczesne szczątki męża Aleksiejewej i jej starszego syna.
Oprac. MaH, rferl.org, currenttime.tv
fot. CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!