Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem Literackim i Wydawnictwem IPN zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym książkom o lotnictwie polskim „Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej” Adama Zamoyskiego i „Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego” Franciszka Kornickiego.
Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej
Adam Zamoyski
O polskich lotnikach, którzy w czasie drugiej wojny światowej z brawurą i determinacją walczyli u boku aliantów, słyszał w Polsce każdy. Chcąc poznać w pełni tę historię, od czasów II Rzeczpospolitej po powojenne losy legendarnych bohaterów – trzeba przeczytać książkę Zamoyskiego.
Studia historyczne, wspomnienia oraz rozmowy przeprowadzone z pamiętającymi tamten czas Polakami i Anglikami dały solidną podstawę opowieści, którą czyta się z dreszczem emocji, ze wzruszeniem i z uśmiechem. Są tu oszałamiające zwycięstwa i powietrzne bitwy – jak w filmie. Są momenty wielkich osobistych dramatów, ale też codzienne życie w obcym kraju – akceptacja i wrogość, przyjaźnie, romanse i miłość.
Dywizjon napotkał liczną formację nieprzyjacielską nad dokami londyńskimi. Dwa hurricane’y natychmiast wspięły się wysoko i zanurkowały niemal pionowo na Niemców. Vincent próbował przyłączyć się do walki, lecz ilekroć zdołał wycelować w niemiecki samolot, ten rozpadał mu się przed oczyma, bo któryś z Polaków był szybszy. Vincent powrócił więc do bazy w Northolt, czuł się stary i zgrzybiały: „Powiedziałem oficerowi wywiadu, że oni naprawdę robią to, o czym mówią, naprawdę!”.
Codziennie nadchodziła lawina gratulacji od sztabu i rządu. Kiedy po raz szósty przyjechał samochód z Downing Street, Kellett poczuł, że ma dosyć; napisał więc w odpowiedzi, że najwłaściwszym wyrazem uznania stałaby się skrzynka whisky. Nadeszła niezwłocznie.
W przemówieniu na koniec roku szkolnego 1940/1941 przełożona żeńskiej szkoły ostrzegała swoje absolwentki: „I pamiętajcie trzymać się z dala od alkoholu i od polskich lotników”. Wieść głosiła, że nie sposób im się oprzeć.
Można znać tę historię. Ale tak opowiedzianą czyta się jak sensacyjną powieść!
Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego
Franciszek Kornicki
Wspomnienia Franciszka Kornickiego (1916–2017) – dowódcy legendarnego Dywizjonu 303, ppłk. pilota Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, majora (Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych.
Autora z wielką pieczołowitością opisuje realia Polski przedwojennej. Polski biednej, głębokiej prowincji, z której można się jednak było dzięki talentowi, uporowi i pracowitości wybić i osiągnąć drogą niesamowitych wyrzeczeń wysoką w tamtych czasach i tamtym społeczeństwie pozycję oficera-pilota myśliwskiego. Nie tylko bowiem przypadek sprawił, że Kornicki – dziecko furmana, pozornie z góry skazane na wieczną pracę przy koniach – stał się w finale swojej kariery zawodowej cenionym instruktorem-ekspertem brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Koniecznie tę pozycję należy zadedykować tym wszystkim, przekonanym, że młodzi ludzie z dzisiejszych obszarów nędzy, dzieci z blokowisk i terenów klęski popegeerowskiej, są zdecydowanie straconym pokoleniem. Przykład Kornickiego dowodzi, że ucieczka z beznadziei przez ciężkie pasowanie się z życiem przyniesie w końcu sukces.
Pytania konkursowe dla Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej:
Który z polskich dywizjonów myśliwskich zestrzelił najwięcej samolotów-pocisków/latających bomb V-1?
Pytania konkursowe dla Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego:
Proszę wymienić pierwszych przełożonych Kornickiego po skończeniu „szkoły orląt” – bezpośredniego w eskadrze oraz pośrednich w dywizjonie i pułku?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 17 grudnia 2018 r. do godz.(z tytułem Orły nad Europą lub Zmagania). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa IPN.
Link do regulaminu konkursów:
1 komentarz
Feliks Koperski
20 grudnia 2018 o 15:53Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze książek „Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej” oraz książki „Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego”.
Pytania konkursowe dla Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej:
Który z polskich dywizjonów myśliwskich zestrzelił najwięcej samolotów-pocisków/latających bomb V-1?
Warszawski 316. dywizjon myśliwski zestrzelił 74 bomby V-1.
Pytania konkursowe dla Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego::
Proszę wymienić pierwszych przełożonych Kornickiego po skończeniu „szkoły orląt” – bezpośredniego w eskadrze oraz pośrednich w dywizjonie i pułku?\
Pierwszymi przełożonymi Kornickiego po skończeniu „szkoły orląt” byli
płk pil. Tadeusz Prauss d-ca 6. pułku lotniczego
mjr pil. Stanisław Morawski dowódca III/6 dywizjonu
por. pil. Bernard Groszewski, dowódca 162 eskadry myśliwskiej
Laureatami konkursu Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej zostali:
Michał D.
Ludwik J.
Ryszard L.
Laureatami konkursu Zmagania. Autobiografia dowódcy dywizjonu myśliwskiego zostali:
Elżbieta S.
Stanisław G.
Radosław W.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.