Specjalną publikację z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – komiks dla młodzieży „Epopeja legionowa” przygotowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Rysunkowa opowieść przybliża czytelnikom epizody z historii Polski oraz losy bohaterów narodowych z czasów walki o niepodległość.
Komiks został przygotowany z myślą dzieciach i młodzieży do lat 10. Celem tego wydawnictwa jest przystępne promowanie wiedzy historycznej odnoszącej do okrągłej 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzi (ale warto też zachęcić starszych) czytelnicy poznają dzięki „Epopei legionowej” narrację odnoszącą do niepodległościowych treści historycznych wplecionych w perypetie bohaterów książkowych, usiłujących uniknąć zniszczenia przez cenzora komunitycznego. Dzięki warstwie wizualnej mogą obcować z komiksowym medium, wykorzystującym intrygującą fabułą, opartą na faktach historycznych. Najnowsza publikacja Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ma możliwość zainteresowania dziejami Polski, tych nastolatków, którzy z niechęcią i trudem przyswajają wiedzę o ojczystej przeszłości, a komiksy pozwalają na dotarcie do generacji „face-down”, koncentrującej się na przyswajaniu obrazów i zdjęć.
„Epopeja legionowa” nawiązuje formą i treścią do klasyki polskich „opowieści narysowanych” – przedwojennego protokomiksu „Przygody Koziołka Matołka” duetu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Wspomniane odwołanie do klasyki, na której wychowali się rodzice i dziadkowie najmłodszych czytelników polonijnych, pozwola zachęcić najmłodszą grupę czytelników do lektury polskiego słowa czytanego. Wspólna lektura z rodzicami, dziadkami i opiekunami, będzie również dla nich sentymentalną podróżą dla starszych do czasów ich dzieciństwa.
Komiks przywołuje losy bohaterów, w których biografie związały się z XX-wiecznymi dziejami Kresów i walk o niepodległość Polski. Narracja została umieszczona w 1949 roku, gdy do szkolnej biblioteki przybywa komunistyczny cenzor. Jego zadaniem jest skonfiskowanie książek, nieodpowiadających „władzy ludowej”. Przemiał ma objąć wszystkie publikacje uznane za propagowanie idealizacji sanacji, burżuazyjnej estetyki i przerost mistyki. Dwa woluminy podejmują „ucieczkę” – są to przedwojenna encyklopedia i „Winnetou” Karola Maya. Podczas prób uniknięcia schwytania przez „komiksowy czarny charakter” encyklopedia przywołuje bohaterów polskiej drogi do niepodległości: Stefana Pogonowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Władysława Prażmowskiego oraz „siódemkę Beliny”, Meriama Caldwella Coopera oraz Edwarda Rydza-Śmigłego. Retrospekcje z kolejnymi bohaterami zostają przywołane w graficznych epizodach, odwołując się do dziecięcej imaginacji, uzupełnione o komentarze z przymrużeniem oka i pomysłowo na temat epizodów z polskiej walki o niepodległość.
Autorem ilustracji jest Tomasz Niewiadomski (Ratman i Nerwolwer), zaś scenariusz napisał Grzegorz Janusz (Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona, Tragedyja Płocka, Czasem, Tymczasem).
Komiks dystrybuowany będzie m.in. przez placówki dyplomatyczne, szkoły i organizacje współpracujące z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Zapotrzebowanie na komiks można zgłaszać pod adres email: j.*******@po*.pl
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.
Feliks Koperski
1 komentarz
józef III
27 listopada 2018 o 18:52takie tam kretyństwo (infantylne)