Jednocześnie w stolicy Gruzji otwarty został Instytut Polski. W uroczystej inauguracji wziął udział przebywający z oficjalną wizytą w tym kraju marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
Jak ocenił marszałek, dzięki Instytutowi, otwartemu przy ambasadzie RP, Polska będzie umacniała współpracę z Gruzją. Podkreślił, że okoliczności jego powołania były „symboliczne”. „Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz 26 maja 2018 r. podjął taką decyzję – w okrągłą, stuletnią rocznicę uchwalenia wielkiej deklaracji niepodległości Gruzji” – wskazał Kuchciński. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele rządów obu krajów.
W Tbilisi Kuchciński złożył też wieniec pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem Poległych za Jedność Gruzji. Odwiedził też linię rozgraniczenia z okupowaną przez Rosję Osetią Południową w miejscowości Odzisi. – Nie ma zgody Polski na okupację Osetii Południowej; wyrażamy solidarność z Gruzją, która stanowczo domaga się zwrotu okupowanych przez Rosję terenów (czyli Abchazji i Osetii Połudiowej – red.) – mówił marszałek Sejmu.
W Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji odsłonił Salę Polskiej Kultury i Literatury. Budynek bibliotek zaprojektował polski architekt urodzony w Gruzji Henryk Hryniewski (1869-1937). Hryniewski został zamordowany w ramach tzw. operacji polskiej NKWD.
Podczas dwudniowej wizyty w Gruzji delegacja władz polskiego Sejmu, na której czele stoi Kuchciński, podpisała też status Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Ze strony gruzińskiej dokument podpisał przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobahidze. Kuchciński spotkał się też z głową gruzińskiego Kościoła prawosławnego, patriarchą Iliją II.
Oprac. MaH, GazetaPrawna.pl, forsal.pl, facebook.com/polish.embassy.tbilisi
fot. facebook.com/polish.embassy.tbilisi
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!