We Lwowie trwa Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. To już siódma edycja tej imprezy. – Przegląd jest największym wydarzeniem zagranicznym prezentującym polską produkcję filmową w Europie Środkowo-Wschodniej. Bardzo się cieszę, że Przegląd już na trwałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Lwowa. Jest to unikatowe wydarzenie, bo to nie tylko pokazy filmowe czy wydarzenia towarzyszące, a pewnego rodzaju obraz współczesnej Polski – powiedział podczas otwarcia imprezy w piątek konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.
– Jest mi bardzo miło być tutaj, bo przyszedłem do przyjaciół, niezależnie w jakim języku rozmawiają ukraińskim czy polskim. Dzisiaj będziemy świadkami wykwintnych filmów, pokazujących publiczności ukraińskiej polską historię. Jestem przekonany, że święto polskiego kina będzie żywym przykładem tego, jak powinny wyglądać stosunki polsko-ukraińskie – mówił z kolei Ołeh Syniutka, przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej.
Przegląd we lwowskim „Kinopałacu” rozpoczął się ukraińską prapremierą filmu „Dywizjonu 303. Historia prawdziwa”. Było na niej ponad 200 przedstawicieli władz, władz, świata kultury, środowisk naukowych i opiniotwórczych Lwowa. Z polskiej strony – pracownicy polskiego konsulatu (organizatora imprezy) i polscy filmowcy, jak grający w „Dywizjonie 303…” aktor Antoni Królikowski.
Gościem specjalnym trwającego do niedzieli festiwalu jest Arkadiusz Jakubik. W sumie w programie festiwalu jest 20 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego „Plan B” Kingi Dębskiej, czy „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego.
Festiwalowi towarzyszą dyskusje i spotkania z twórcami, a na Politechnice Lwowskiej można obejrzeć wystawę o polskich pilotach w bitwie o Anglię „Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach”. W piątek odbył się zaś koncert „Żywioły” z muzyką Jacka Kaczmarskiego.
W listopadzie Przegląd Najnowszych Filmów polskich odbędzie się w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), a w grudniu w Użohorodzie.
Szczegóły tutaj.
Oprac. MaH, filmlwow.eu
fot. fillmlwow.eu
3 komentarzy
tomek
17 października 2018 o 20:34Nie bedzie Wolynia….
Fred
18 października 2018 o 15:43Dlaczego nie mała Wołynia?
Ivan
22 października 2018 o 13:57A „Kler” będzie ?