Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym pierwszemu tomowi monografii naukowej „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej” Roberta I. Frosta.
To historia jednego z najdłużej trwających związków politycznych w historii Starego Kontynentu. Dzieje Europy Wschodniej zdominowała opowieść o ekspansji Imperium Rosyjskiego, lecz Rosja stała się mocarstwem dopiero po roku 1700. Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających unii politycznych w dziejach Europy. Ponieważ jednak jej żywot dobiegł końca u schyłku XVIII wieku, w ramach procesu, który myląco nazywany jest „rozbiorami Polski”, w standardowych ujęciach historii europejskiej jej dzieje przedstawia się tylko pobieżnie.
Pierwszy tom „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej” opowiada o kształtowaniu się opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym państwa, które budowano zarówno oddolnie, jak i odgórnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny oraz podboju. Ta zrodzona w latach 1385-1386 wizja unii politycznej okazała się pociągająca dla Polaków, Litwinów, Rusinów i Niemców, a następnie również mieszkańców Prus (1454) i Inflant (1561). Chociaż wewnątrz unii toczyły się często zażarte spory o jej charakter, wzajemne nieporozumienia nigdy nie przeważyły nad wizją Rzeczypospolitej jako unii ludów stanowiącej jedną wspólnotę polityczną obywateli pod panowaniem monarchy elekcyjnego. Robert Frost podważa dotychczasowe interpretacje związku Polski i Litwy wypaczone przez pogląd, zgodnie z którym pojawienie się suwerennego państwa narodowego stanowi istotę politycznej nowoczesności, i przedstawia unię polsko-litewską jako podręcznikowy przykład „państwa złożonego”.
Robert Frost kształcił się na uniwersytetach w St Andrews, Krakowie i Londynie. Po osiemnastu latach wykładania w londyńskim King’s College przeniósł się w 2004 roku na uniwersytet w Aberdeen, gdzie obecnie kieruje katedrą historii. Interesuje się historią wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX wieku. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół dziejów Polski i Litwy oraz historii wojskowości w epoce nowożytnej.
Pytania konkursowe dla „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej”:
- Kiedy przypadł czas największych wpływów politycznych biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego?
- Kiedy Polacy odmówili w XV wieku litewskiej prośbie wsparcia ich w wojnie z Moskwą?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 17 października 2018 r. (z tytułem książki: Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie są trzy egzemplarze książki.
Po kliknięciu w nazwę znajdą państwo historyczne nowości książkowe Domu Wydawniczego Rebis.
Link do regulaminu konkursów:
https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2018/08/Regulamin-konkursow-dla-czytelnikow-na-portalu-Kresy24.docx
1 komentarz
Feliks Koperski
18 października 2018 o 13:16Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były egzemplarze książki „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej” Roberta I. Frosta.
Poprawna odpowiedź na pytania brzmiały:
Kiedy przypadł czas największych wpływów politycznych biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego?
Były to pierwsze lata po śmierci króla Władysława Jagiełły.
Kiedy Kiedy przypadł czas największych wpływów politycznych biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego?
Kiedy Polacy odmówili w XV wieku litewskiej prośbie wsparcia ich w wojnie z Moskwą?
Korona odmówiła uczestnictwa w wojnie litewsko-moskiewskiej (1486-1492) i wojnie litewsko-moskiewskiej (1500–1503).
Laureatami konkursu zostali:
Witold D.
Jan K.
Krzysztof B.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach