Mszą świętą dziękczynną w Kościele Znalezienia Krzyża Świętego (Pobernardyńskim) w Grodnie zainaugurowano w sobotę 28 lipca dwudniowe uroczystości z okazji XXX-lecia działalności największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości, jaką jest Związek Polaków. W uroczystościach udział wzięli wysocy przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
„Jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi. Zawsze podkreślam, jak bardzo doceniam wasz wysiłek, by trwać przy polskości. Jesteśmy wdzięczni Polakom na Białorusi za to, co do polskiej tradycji wnoszą” – mówił marszałek Senatu.
Zaznaczył, że podtrzymywanie tradycji tych ziem leży nie tylko w interesie Polski, ale „leży także, a może przede wszystkim, w interesie niepodległej Białorusi”.
Wskazywał, że Polacy na Białorusi są bogactwem, tak jak Białorusini w Polsce.
„Związek wasz przechodził w ostatnich latach trudny okres. Jesteśmy tu również po to, by rozmawiać z władzami Białorusi o normalizacji sytuacji związku, byście mogli korzystać z waszych szkół, domów polskich, kultury, by polskość mogła rozkwitać na Białorusi” – powiedział Karczewski.
„Ze swej strony mogę zapewnić, że Polska nigdy nie ustanie w staraniach o to, byście jako Polacy mogli czuć się dobrze na Białorusi” – dodał marszałek Senatu.
Na uroczystym nabożeństwie w Kościele Znalezienia Krzyża Świętego (Pobernardyńskim) w Grodnie, licznie zgromadzili się także członkowie ZPB z Grodna, Grodzieńszczyzny i innych regionów Białorusi.
Obchody miał uświetnić koncert zespołu „Lady Pank”, który miał być prezentem ZPB dla wszystkich grodzieńskich miłośników polskiego rocka. Niestety, władze Grodna pod wymyślonym pretekstem odwołały ten koncert.
W porozumieniu z muzykami „Lady Pank” ZPB zaprasza jednak grodnian na koncert legendarnego zespołu do Białegostoku. Uzgodnioną datą koncertu „Lady Pank” na Rynku Kościuszki w Białymstoku, który odbędzie się pod hasłem „Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB”, jest 22 września.
Delegacja senacka spotkała się też z władzami białoruskimi w Mińsku i Grodnie. W trakcie spotkań została poruszona, między innymi, kwestia polskich szkół na Białorusi. Od kilku miesięcy nieuznawany przez Mińsk ZPB alarmował, że w nadchodzącym roku szkolnym – podobnie jak w poprzednich latach – mogą się pojawić problemy z przyjęciem do klas pierwszych wszystkich chętnych dzieci w szkołach polskich w Grodnie i Wołkowysku. Po odbyciu rozmów z przedstawicielami białoruskich władz Karczewski powiedział dziennikarzom, że „mamy zagwarantowane ze strony władz, że wszystkie dzieci, które złożyły w tym roku aplikację do nauki w klasach pierwszych, zostaną do szkół przyjęte“.
Marszałek wraz z członkami delegacji złożył też wieniec przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie, w godzinach wieczornych wziął udział w uroczystym koncercie, a także spotkał się Polakami biorącymi udział w uroczystościach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi.
ZPB skupia ponad 100 ośrodków mniejszości polskiej na Białorusi. Zajmuje się głównie działalnością oświatową i krzewieniem kultury polskiej. Od swojego powstania do teraz jest największą niezależną organizacją obywatelską na Białorusi.
W 2005 roku reżim Łukaszenki bezskutecznie próbował narzucić organizacji zależne od siebie kierownictwo. Skutkiem tego było powstanie dwóch związków; zrzeszającego Polaków i marionetkowego – zależnego od władz w Mińsku. Nasi rodacy z Białorusi stracili cały majątek ZPB. Domy Polskie zostały siłą odebrane legalnie wybranym władzom i przekazane osobom związanym z rządem Łukaszenki.
Kresy24.pl za Znadniemna.pl/ fot: Senat.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!