Ministerstwo Przemysłu Republiki Białoruś wystawiło na sprzedaż akcje 19 otwartych spółek akcyjnych. Kilka z nich władze próbowały już raz w tym roku sprywatyzować, ale bezskutecznie. Największym z przedsiębiorstw wystawionym na sprzedaż jest producent maszyn rolniczych „Gomselmash” z Homla.
„Nabywca akcji zwany inwestorem strategicznym musi być przedsiębiorstwem zajmującym wiodącą pozycję w światowym rankingu producentów maszyn rolniczych” – to jeden z warunków postawionych przez ministerstwo przemysłu. Inwestor musi włożyć w środki trwałe w ramach wspólnego projektu inwestycyjnego co najmniej 500 milionów USD.
„Ostateczna kwota zostanie określona podczas negocjacji z inwestorem” – podkreśla w specjalnym komunikacie Ministerstwo Przemysłu i Handlu.
Wcześniej informowano, że zainteresowanie zakupem akcji Gomselmash wykazała chińska korporacja „Zunshen”. Jak napisała „Sowiecka Białoruś”, strona chińska przedstawiła szereg warunków transakcji. Najważniejszy dotyczył redukcji do 1/3 pracowników. Chińczycy chcieli, by wypłaty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy wziął na siebie budżet państwa. Wymienione miałoby też zostać całe kierownictwo przedsiębiorstwa – zastąpić mieliby ich Chińczycy. Inwestor chciał także otrzymać aktywa bez długów.
Państwo, które jest właścicielem 100% akcji spółki, formalnie nie wyraziło swojego stanowiska.
Drugie co do wielkości, wystawione na sprzedaż przedsiębiorstwo to „BATE” -wyspecjalizowane przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją rozruszników i generatorów do silników samochodów ciężarowych i osobowych, autobusów, maszyn rolniczych i maszyn specjalistycznych. Ten największy zakład w Borysowie, jest spółką zarządzającą holdingiem Avtokomponenty.
Jego sprzedaż planowana jest również na warunkach projektu inwestycyjnego. Ministerstwo Przemysłu chciałoby w roli inwestora widzieć międzynarodową korporację, która specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy części samochodowych.
„Wielkość inwestycji w środki trwałe w ramach projektu inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 80 mln USD” – informuje Ministerstwo Przemysłu.
Trzecim co do wielkości jest Horizon Holding. Planuje się go sprzedać za 30 milionów dolarów. Jako przyszłego właściciela ministerstwo widziałoby firmę, posiadającą wiodącą pozycję w światowym rankingu producentów urządzeń gospodarstwa domowego i elektroniki przemysłowej.
Koszt pozostałych aktywów państwowych oferowanych przez Ministerstwo Przemysłu na sprzedaż nie przekracza 5 milionów USD.
Należy zauważyć, że wszystkie duże przedsiębiorstwa państwowe wystawione w tym roku na sprzedaż, rząd chciał już raz w tym roku sprywatyzować. W 2017 roku nie doszło do żadnej transakcji.
W latach 2016-2017 na Białorusi nie doszło do żadnych transakcji związanych ze sprzedażą zagranicznemu inwestorowi akcji przedsiębiorstw należących do skarbu państwa.
Kresy24.pl/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!