26 maja Gruzja obchodzi Święto Niepodległości. W tym dniu, w 1918 roku, po 117 latach rosyjskiego „protektoratu”, odrodziło się państwo gruzińskie.
26 maja 1918 podpisana została Deklaracja Niepodległości, która powołała do życia niepodległe państwo gruzińskie. Tego samego dnia powstał pierwszy rząd sformowany przez Noego Ramiszwilego.
Niepodległością Gruzini cieszyli się zaledwie 3 lata, ale w tym czasie podjęto odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych oraz stworzono zręby demokratycznego ustroju.
Jesienią 1918 roku Narodowa Rada Gruzji przekształciła się w parlament, do którego wybory odbyły się 14 lutego 1919. W ciągu dwóch lat istnienia Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło 126 ustaw, w tym ordynację wyborczą, ustawę o obywatelstwie, obronie narodowej, języku, ustroju rolnym, sądownictwie, edukacji narodowej, mniejszościach etnicznych i narodowych i wiele innych z zakresu polityki finansowej, o kolejach, handlu, rodzimej wytwórczości. 21 lutego 1921, na krótko przed sowiecką agresją, uchwaliona została pierwsza Konstytucja Demokratycznej Republiki Gruzji.
Mimo uznania państwowości Republiki przez bolszewicką Rosję, Armia Czerwona zaatakowała Gruzję już zimą 1921 roku, wcześniej inscenizując powstanie lokalnej radykalnej lewicy. Zacięty opór Gruzinów okazał się niewystarczający do powstrzymania sowietów, którzy w grudniu 1922 roku wraz z Armenią i Azerbejdżanem wcielili Gruzję w skład ZSRS.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!