9 lutego mija 1,5 roku, odkąd Białorusini wyszli na pokojowe protesty przeciwko przemocy, bezprawiu i terroru wprowadzonego przez reżim Łukaszenki.
„Podczas gdy w podziemiu, w różnych formach kontynuowany jest opór milionów Białorusinów, na czele tej walki stoją niezależne media. Pomimo surowych represji i osobistego zagrożenia odważni dziennikarze, blogerzy i wpływowe osobistości medialne nadal pracują w kraju i na emigracji”, napisała liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska.
Przypomniała, że „aby stworzyć próżnię informacyjną w kraju” w zeszłym roku „reżim zaatakował wiele niezależnych mediów, w tym regionalne serwisy informacyjne takie jak: Tut.by, Nasza Niwa, Biełsat, Tribuna.com, kyky.org, Euroradio, Radio Svaboda, Grodno Life, Intex-Press i wiele innych”.
Tichanowsa wskazuje, że od lata 2020 roku zostało zablokowanych ponad 50 serwisów, ponad 400 pracowników mediów opuściło kraj, ponad 40 dziennikarzy, blogerów i redaktorów wtrącono za kratki.
„Dyktator zrobił wszystko, aby zamknąć usta niezależnym dziennikarzom i nie pozwolić światu zobaczyć, co dzieje się w naszym kraju. Nie można na to pozwolić”- konstatuje opozycjonistka.
Tichanowska napisała, że w dniach 9-13 lutego w różnych krajach odbęda się wydarzenia wspierające białoruskich dziennikarzy.
Obecnie, według białoruskich działaczy na rzecz praw człowieka, na Białorusi za kratkami przebywa 1006 więźniów politycznych, każdego pojawiają się kolejni.
W latach 2020-2021 z powodu nacisków politycznych na Białorusi przestały się ukazywać wersje papierowe wielu niezależnych gazet. W redacjach i mieszkaniach dziennikarzy odbyły się rewizje, u niektorych z nich wielokrotnie. Problemy dotyczą redakcji;
«Biełgazety»,
«Brzeskiej gazety»,
«Gazety Słonimskiej»,
«Inform-progułka»,
«Komsomolskiej prawdy na Białorusi»,
«Lider press».
«Narodnej Woli»,
«Nowego czasu»,
«Regionalnej gazety»,
«Swabodnych nowosti plus»,
«Hancewickiego czasu».
Problemy finansowe doprowadziły do zamknięcia dwóch innych popularnych niezależnych gazet regionalnych. Na początku zeszłego roku przestały publikować „Borysowskie nowiny”, a pod koniec 2020 roku ukazał się ostatni numer gazety „Wolne Głębokie”.
Na problemy napotkało szeregiem portali informacyjnych, bo władze uznały za ekstremistyczne produkty serwisów społecznościowych i sieci społecznościowych;
«Belsat»
«Białoruski partyzant»
Ex-press.by
By.tribuna.com
Tut.by
«Brzeska gazeta»
Decyzją prokuratury w Orszy zablokowano portal regionalny Orsha.eu, w Homlu „Svobodnye Novosti Plus”, a w Witebsku „Kurier Witebski”.
W styczniu 2022 władze uznały za ekstremistyczny portalu Związku Polaków na Białorusi znadniemna.pl i zablokowały dostęp do niego dla czytelników na Białorusi.
ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!