15 sierpnia obchodzona była 80. rocznica mordu inteligencji polskiej w Czarnym Lesie pod Stanisławowem. Ofiarami tej zbrodni byli głównie lekarze, nauczyciele i duchowieństwo.
Najpierw przeprowadzono masowe aresztowania na terenie miasta. 8 i 9 sierpnia 1941 roku na podstawie list proskrypcyjnych Gestapo aresztowało około 250-300 Polaków. W aresztowaniach brała udział ukraińska policja pomocnicza (Hilfspolizej). Polską inteligencję osadzono początkowo w więzieniu przy ulicy Bilińskiego. Następnie 14-15 sierpnia dokonywano mordów kilka kilometrów od Stanisławowa, w Czarnym Lesie. Przez dłuższy czas rodziny pomordowanych nie zdawały sobie sprawy z losu swoich bliskich.
Największe straty poniosło polskie szkolnictwo stanisławowskie. Rozstrzelano bowiem około 80% ogółu pracujących nauczycieli przed wojną.
Uroczyste obchody mordu inteligencji polskiej w Czarnym Lesie zaplanowane są na wrzesień.
W ostatnim czasie na temat dokonanej zbrodni przez Niemców powstał film pt. „Mroki Czarnego Lasu” w reżyserii Wacława Kujbidy.
Kresy24/Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!