Wilno szykuje się do swoich 700. „urodzin”, które datuje się na 25 stycznia 1323 roku, gdy nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w dokumentach pisemnych. W piątek 6 grudnia 2023 roku w Samorządzie Miasta Wilna zaprezentowano bogaty program jubileuszowych obchodów.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) umieściło przypadające na obecny rok „urodziny” stolicy Litwy wśród 67 ważnych dat wypadających w ciągu najbliższych dwóch lat. Są to m.in.: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (Polska), 100. rocznica śmierci Gustava Eiffla (Francja), 100. rocznica urodzin Marii Callas (Grecja) oraz 100. rocznica narodzin Piera Paolo Pasoliniego (Włochy).
Jak w czerwcu 2022 roku wydarzenie to skomentował mer Wilna Remigijus Šimašius:
„To wyróżnienie jest ważne zarówno symbolicznie, jak i jednocześnie jest dowodem na to, że będziemy mieli świetną okazję, aby zwrócić uwagę świata na to, jakie jest Wilno i jak umie świętować. I zrobimy to ze świetnym programem na obchody rocznicy Wilna”.
W przygotowania do jubileuszu stolicy Litwy zaangażowanych jest ponad 100 partnerów, a na mieszkańców i gości miasta czekać będzie szeroki program wydarzeń i atrakcji.
„Wilno to szczęśliwe miasto, które świętuje swój jubileusz nie w te dni, gdy ktoś o nim wspomniał na tle jakichś bitew, ale wtedy, gdy to wielki książę litewski Giedymin uznał, że miasto rozrosło się do takiego stopnia, że ma coś do zaoferowania światu i może zaprosić wszystkich do zgromadzenia się i wspólnego wzrostu.
Dzisiaj przeżywamy najlepsze czasy – tworzymy, gromadzimy i ulepszamy, patrząc w przyszłość. Chcemy, aby wieść o 700-leciu Wilna rozeszła się nie tylko w kraju i poza jego granicami, ale też by ten świąteczny nastrój panował przez cały rok. Jestem bardzo wdzięczny, że tak wiele organizacji było zaangażowanych w tworzenie tej uroczystości”
– powiedział podczas prezentacji programu mer Remigijus Šimašius.
Jako najważniejsze daty obchodów rocznicowych wybrano dwa dni: 25 stycznia, kiedy Wilno 700 lat temu zostało po raz pierwszy wspomniane w historycznych źródłach pisanych, oraz 25 lipca – w święto patrona Wilna, czyli Dzień św. Krzysztofa.
W środę 25 stycznia 2023 roku na placu Katedralnym odbędzie się wydarzenie „Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas” („Portal czasu. Wilno: 700 lat młodości”) oraz jubileuszowy Wileński Festiwal Światła. Oglądać te wydarzenia będą mogli nie tylko mieszkańcy i goście miasta – będą one transmitowane na żywo przez telewizję LRT.
Zaś we wtorek 25 lipca 2023 roku, w Dzień św. Krzysztofa, patrona Wilna, miasto zaprosi wszystkich na festiwal muzyczny „Jaunas kaip Vilnius” („Młody jak Wilno”). W parku Vingis (park Zakret) odbędzie się bezpłatny koncert muzyki klasycznej i popularnej, w którym udział wezmą znani litewscy wykonawcy oraz goście z zagranicy.
Św. Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych Wschodu i Zachodu. Niewiele o nim wiadomo – pochodził z Azji Mniejszej, z prowincji rzymskiej Licji w dzisiejszej Turcji, i tam ok. 250 roku za panowania cesarza Decjusza poniósł męczeńską śmierć.
Jako swojego patrona czcili św. Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców oraz Wilna. Herb miastu został nadany w 1330 roku i przedstawia idącego przez fale św. Krzysztofa, niosącego na barkach Dzieciątko Jezus.
Więcej informacji nt. programu jubileuszowego pod linkiem: https://www.700vilnius.lt.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!