Na pół roku przed planowanym referendum 6 na 10 mieszkańców Litwy opowiada się za zachowaniem litewskiego obywatelstwa po nabyciu obywatelstwa innego, przyjaznego względem Litwy kraju, wynika z opublikowanych w czwartek, 23 listopada, danych sondażu przeprowadzonego przez spółkę „Baltijos tyrimai” na zamówienie Litewskiego Radia i Telewizji.
Spółka „Baltijos tyrimai” reprezentatywne badanie opinii publicznej na zamówienie Litewskiego Radia i Telewizji przeprowadziło w dniach 23 października – 7 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1 013 mieszkańców Litwy w wieku powyżej 18 lat.
Respondentów pytano o to, czy zgadzają się z tym, by obywatele Litwy mogli zachować posiadane obywatelstwo po nabyciu obywatelstwa państwa przyjaznego wobec Litwy. Do państw tych zaliczane są państwa Unii Europejskiej, NATO, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
60 procent indagowanych opowiedziało się za tym, by obywatele Litwy mogli zachować posiadane obywatelstwo po nabyciu obywatelstwa państwa przyjaznego wobec Litwy, 26 procent było temu przeciwnych, 14 procent nie miało zdania na ten temat lub nie odpowiedziało na pytanie.
W tej chwili osoby, które wyemigrowały z Litwy po 11 marca 1990 roku, poza kilkoma wyjątkami, nie mogą posiadać podwójnego obywatelstwa.
Przypomnijmy, w 2019 roku razem z wyborami prezydenckimi odbyło się referendum, mające na celu rozszerzenie możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa, wtedy nie wystarczyło jednak głosów do przyjęcia takiego założenia.
Podczas referendum planowanego na 12 maja 2024 roku obywatele Litwy będą głosowali w sprawie następującego założenia Konstytucji:
„Obywatelstwo Republiki Litewskiej nabywa się przez urodzenie oraz na innych podstawach i zgodnie z procedurą ustanowioną w ustawie konstytucyjnej. Ustawa konstytucyjna określa również podstawy i procedurę utraty obywatelstwa Republiki Litewskiej”.
W ten sposób z litewskiej Konstytucji wykreślony zostałby zakaz posiadania podwójnego obywatelstwa, pod warunkiem, iż opowie się za tym ponad połowa uprawnionych do głosowania obywateli Litwy.
RES na podst. BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!