Od chwili wprowadzenia w życie ustawy o Karcie Polaka w 2008 roku, obywatele Białorusi otrzymali 42 tysiące dokumentów potwierdzających przynależność do narodu polskiego. Najwięcej – 46 tysięcy KP wydano na Ukrainie. Obywatele Federacji Rosyjskiej otrzymali 2 tysiące siedemset KP – pisze portal unian.net powołując się na raport MSZ RP.
W 2012 roku wydawanie Karty Polaka u wschodnich sąsiadów Polski spadło do 20 tysięcy rocznie z 25 tysięcy w latach poprzednich. Najwięcej wniosków o wydanie Karty Polaka wpłynęło do polskich konsulatów w 2009 roku.
Euroradio przytacza na swoim portalu opinię kandydata nauk ekonomicznych Iriny Waszko, która w swojej publikacji na temat perspektyw migracji do Polski konkluduje, że w ciągu najbliższych 10 lat z Białorusi do Polski może wyemigrować 25 tysięcy osób.
– Można prognozować, że w obecnej sytuacji przepływy migracyjne będą coraz większe. 2,5 tysięca osób rocznie otrzymuje pozwolenie na pobyt stały w Polsce lub polskie obywatelstwo, nie licząc tych, którzy wyjeżdżają w celach edukacyjnych lub do pracy na krótki okres.
Zdaniem Waszko, Karta Polaka aktywizuje procesy migracyjne. 20% Białorusinów decydujących się na wyjazd z kraju wybiera właśnie Polskę.
Według analityka politycznego Pawła Usowa, Karta Polaka daje Białorusinom duże możliwości korzystania z dobrodziejstw europejskich, a władzę bardziej niż występowanie o KP powinien martwić masowy odpływ obywateli RB do Rosji. Kulturoznawca Julia Czerniawskaja dodaje, że KP nie wpływa też na samoświadomość Białorusinów.
Jej zdaniem większość krajów na świecie posiada obywateli identyfikujących się podwójną lub nawet potrójną świadomością narodową. Według Czerniawskiej nie powinno to dziś nikogo już dziwić, ponieważ zjawisko to jest odbiciem dość naturalnych procesów.
Przypomnijmy, w 2012 roku do białoruskiego ustawodawstwa zostały wniesione poprawki, zgodnie z którymi urzędnicy białoruskiej administracji mają zakaz posiadania Kart Polaka, oraz analogicznych dokumentów innych państw.
Tymczasem według polskich danych statystycznych , na Białorusi mieszka 900 tysiecy osób polskiego pochodzenia. Według spisu ludności przeprowadzonego na Białorusi w 2009 roku, co trzeci mieszkaniec rejonu lidskiego, a także co piąty mieszkaniec Grodna określa się Polakiem.
Przypomnijmy, posiadacz Karty Polaka:
– może bez opłat otrzymać wizę pobytową długoterminową uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej;
– może podejmować na terenie Rzeczypospolitej Polskiej legalną pracę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę;
– może prowadzić w Polsce działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy;
– może w Polsce korzystać z bezpłatnego systemu oświaty;
– może w stanach nagłych korzystać w Polsce z bezpłatnej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele polscy;
– może za darmo zwiedzać muzea państwowe w Polsce;
– może w pierwszej kolejności ubiegać się o środki finansowe z budżetu państwa polskiego lub z budżetu samorządów gmin w Polsce przeznaczone na wspieranie Polaków za granicą.
– Otrzymanie Karty Polaka nie oznacza przyznania obywatelstwa polskiego, przyznania prawa do osiedlania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ani prawa przekraczania bez wizy granic Rzeczypospolitej Polskiej.
Kresy24.pl/unian.net/euroradio.fm/msz.gov.pl
2 komentarzy
szyja
19 lutego 2013 o 13:18powinno odbierac sie karty polaka białorusinom wielokrotnie złapanym na przemycie.
ert80
28 listopada 2014 o 03:30ludzie chcą żyć