27 lipca 1990 r. Najwyższa Rada Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przyjęła deklarację o suwerenności państwowej. Wtedy Białoruś nie uzyskała prawdziwej niepodległości, ponieważ ZSRR istniał przez kolejne półtora roku, ale dokument ten położył jednak podwaliny pod nowoczesną strukturę państwową Republiki Białoruś.
Zgodnie z deklaracją, Białoruś stała się suwerennym państwem, które przyznawało sobie prawo do decydowania o swoich losach czy też wybierania przywódców. Ogłoszono, że państwowym językiem będzie białoruski. Nadrzędnym założeniem dokumentu było dobro obywateli oraz możliwości ich swobodnego rozwoju.
27 lipca został ogłoszony Dniem Niepodległości Białorusi. 25 sierpnia 1991 r. posłowie nadali deklaracji status ustawy konstytucyjnej, na jej podstawie dokonano zmian w konstytucji z 1978 roku. Zmiany w Konstytucji z 1978 roku przyjęto 15 marca 1994 r.
Kilka miesięcy później w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy podpisali słynne porozumienia, które zostało uznane za ostateczny upadek imperium radzieckiego (Związku Radzieckiego). Białoruś stała się niepodległym państwem.
19 września 1991 r. Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka została przekształcona w Republikę Białoruś. Oficjalnymi symbolami państwa stała się używana w czasach Białoruskiej Republiki Ludowej herb Pogoni oraz biało-czerwono-biała flaga. Na czele państwa stał wówczas Stanisław Szuszkiewicz.
Do 1996 roku to 27 lipca obchodzono na Białorusi jako Święto Niepodległości, gdy w 19994 r. do władzy doszedł Aleksander Łukaszenka, zainicjował przesunięcie go na 3 lipca – dzień wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich najeźdźców. Zmienił też symbole państwowe.
Po 30 latach zagrożenie dla niepodległości Białorusi ze strony Rosji nadal istnieje.
Niepodległą Białorusią przez ponad ćwierć wieku rządzi prezydent Aleksander Łukaszenka. 9 sierpnia odbędą się nowe wybory prezydenckie.
oprac. ba ma podst. euroradio.fm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!