„227 lat temu nasze Narody wzbogaciły Europę i świat nowoczesnym aktem prawnym, wyznaczającym standardy dla wielu współczesnych ustaw zasadniczych. Litera i duch Konstytucji podtrzymywały pragnienie wolności, politycznej tożsamości i suwerenności naszych Narodów w trudnych czasach zaborów i okupacji.” – oświadczyli prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Dalia Grybauskaite.
„Cele i ideały Konstytucji 3 Maja są dziś równie ważne i aktualne. Mierząc się z wielowymiarowymi regionalnymi i globalnymi wyzwaniami, zachowujemy jedność i determinację. Zdecydowanie wzmacniamy bezpieczeństwo i stabilność w Europie i na świecie oraz pogłębiamy nasze stosunki dwustronne w wymiarach obronnym, ekonomicznym, energetycznym, transportowym i innych. ” – czytamy również w polsko-litewskiej deklaracji. Całość tutaj.
Z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja, tak jak z okazji rocznicy Dnia Flagi, ambasada Ukrainy w Polsce została podświetlona na biało-czerwono. „Z okazji Święta Konstytucji 3 maja składamy najszczersze życzenia pomyślności, pokoju i nowych sukcesów Rzeczypospolitej Polskiej i zaprzyjaźnionemu Narodowi Polskiemu. Cieszymy się z osiągnięć Państwa Polskiego i liczymy na dalsze wzmacnianie relacji naszych krajów i społeczeństw” – napisano na profilu ambasady Ukrainy w Warszawie na portalu społecznościowym.
We Lwowie przedstawiciele władz miasta Lwowa, obwodu lwowskiego oraz miejscowej polskiej społeczności złożyli z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja kwiaty pod pomnikami Adama Mickiewicza i Tarasa Szewczenki. Miejska orkiestra zagrała hymny Polski i Ukrainy. Zdjęcia można zobaczyć tutaj.
W ramach tegorocznych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja w Wilnie na Placu Niepodległości przed Sejmem Litwy odbyło się też uroczyste podniesienie flag Polski, Litwy i Ukrainy. Wcześniej w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Sejmu litewwskiego Viktorasa Pranckietisa, wicemarszałek Sejmu Polski Beaty Mazurek, byłego premiera Litwy Andriusa Kubiliusa oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija. – Konstytucja 3 Maja, jej uchwalenie, pierwszy taki akt w Europie i drugi po Stanach Zjednoczonych – to dzieło było naszym wspólnym sukcesem. To nasza wspólna duma, wspólne świadectwo i historia. To pokazuje, że oba narody mogły współdziałać tak, że konstytucja została uchwalona – powiedziała Beata Mazurek.
Z kolei 2 maja w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się pierwszy w Wilnie koncert słynnego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Koncerty związane są z 70-leciem zespołu oraz rocznicą Konstytucji. Zespół ,,Mazowsze” wystąpi w Wilnie kilka razy. Dziś w Kościele pw. Świętego Ducha w Wilnie (15.00) oraz 4 maja o godz. 18.30 w Pramogų Arena.
Na Białorusi obchody Święta Konstytucji 3 maja zorganizował Konsulat Generalny RP w Grodnie i Fundacja „Hussar”. 29 kwietnia na Nowym Zamku Grodnie, 1 maja na zamku w Mirze i 2 maja na Zamku Giedymina w Lidzie odbyły się pokazy rycerskie i barokowych strojów. Główną część obchodów stanowiły występy polskich i białoruskich rekonstruktorów historycznych, którzy prezentowali sceny walk. Zabrzmiała także „Bogurodzica” i hymn Polski. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl, zw.lt, dzieje.pl, tvoemisto.tv
fot. Lwiwska Obłasna Derżawna Administracija
4 komentarzy
tagore
3 maja 2018 o 15:06To jest nawet zabawne,ukraińscy politycy genezę powstania Państwa widzą w traktacie Brzeskim i woli Niemiec oraz Austrii. A okres „polskiej okupacji” i konstytucję 3 maja mają w głębokim poważaniu ,jest ona dla tych ludzi pozbawionych ciągłości kulturowej czymś obcym i niezrozumiałym podobnie jak idee spajające IRP.
Jarema
3 maja 2018 o 18:20Ciekawe wyjaśnienie obcości Konstytucji 3 Maja i w ogóle I Rzeczpospolitej – brak ciągłości kulturowej. Ciekawe, czy Polska nie zawiniła? Może powinniśmy o tym Ukraińcom przypominać? Może „kupili” by to bardziej niż lidera zbrodniarzy Banderę?
Jarema
3 maja 2018 o 18:21Dobrą ilustracją byłoby zdjęcie litewskiej prezydent ściskającej rękę PAD, a drugą walącą młotkiem po głowie Polaków z Litwy.
Leon Z.
8 maja 2018 o 01:40A flaga polska na siedzibie Związku Ukrainców w Polsce w dniu 3 maja była?