27 lipca 1990 r. Rada Najwyższa BSRR przyjęła Deklarację suwerenności państwowej Białorusi. Te same deklaracje przyjęły wówczas inne republiki sowieckie dążące do uniezależnienia się od Moskwy. 25 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa nadała Deklaracji status ustawy konstytucyjnej. Był to kolejny krok w kierunku niepodległości, którą Białorusini uzyskali po rozpadzie ZSRR w grudniu 1991 roku.
Dzień Niepodległości Białorusi obchodzony był 27 lipca od 1991 do 1996. Po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki, na jego wniosek zmieniono (w wyniku referendum z 1996 r.) datę. Teraz święto obchodzone jest 3 lipca, w dzień wyzwolenia Mińska od nazistowskich najeźdźców.
Rok 1992, Mińsk, próba parady pod biało-czerwono-białymi sztandarami (BCzB). Tak, tak, białoruskie wojsko maszerowało wtedy pod historycznymi symbolami.
Dziś władze białoruskie przygotowują się do uznania biało-czerwono-białej flagi za „ekstremistyczną”. W 2020 roku flaga BCzB stała się symbolem pokojowych protestów przeciwko oszustwom wyborczym i przemocy sił bezpieczeństwa.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!