Unia Europejska nie będzie uznawała Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi po 5 listopada br., kiedy kończy się jego obecna kadencja – głosi rezolucja Parlamentu Europejskiego uchwalona 17 września 2020 absolutną większością głosów, w ślad za Radą Europejską.
W rezolucji przyjętej w czwartek 574 głosami za, 37 przeciw, przy 82 wstrzymujących się od głosu, Parlament Europejski odrzuca oficjalne wyniki „tak zwanych wyborów prezydenckich” na Białorusi w dniu 9 sierpnia tego roku, ponieważ wybory te zostały przeprowadzone z „rażącym naruszeniem wszystkich uznanych międzynarodowych standardów”.
Rezolucja wzywa do powstrzymania represji i tortur, zwolnienia więźniów politycznych, wprowadzenia szerokich sankcji i pomocy dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Dokument potępia hybrydową ingerencję Rosji na Białorusi, „w szczególności delegowanie tzw. ekspertów do białoruskich mediów państwowych oraz doradców wojskowych i organów ścigania”.
Wzywa rząd FR do zaprzestania wszelkiej ingerencji w sprawy Białorusi. Ostrzega, że „Łukaszenka nie ma politycznego ani moralnego mandatu do zawierania jakichkolwiek kolejnych umów w imieniu Białorusi, w tym z władzami Rosji, które mogłyby zagrozić suwerenności i integralności terytorialnej RB”.
Unia z zadowoleniem przyjmuje opozycyjną Radę Koordynacyjną jako tymczasową reprezentację ludzi domagających się demokratycznych przemian na Białorusi, otwartą dla wszystkich zainteresowanych stron politycznych i społecznych”.
Wspiera pokojowe i demokratyczne przekazanie władzy w wyniku pluralistycznego dialogu narodowego przy pełnym poszanowaniu demokratycznych i podstawowych praw narodu białoruskiego; Ponawia w związku z tym apele narodu białoruskiego o jak najszybsze zorganizowanie nowych, wolnych i uczciwych wyborów pod nadzorem międzynarodowym, kierowanym przez OBWE / ODIHR i zgodnie z uznanymi normami międzynarodowymi;
Unia wyraża uznanie dla ważnego wkładu odważnych białoruskich kobiet, na czele z Swietłaną Tichanowską, Weroniką Capkałą i Marią Kalesnikawą, oraz ich zwolennikami dla wyrażania i reprezentowania uzasadnionych żądań narodu białoruskiego; zauważa, że wielu Białorusinów uważa Tichanowską za zwyciężczynię wyborów prezydenckich i prezydenta elekta Białorusi;
Apeluje o zaprzestanie stosowania wszelkiego rodzaju tortur i znęcania się, o wprowadzenie konkretnej definicji tortur do białoruskiego kodeksu karnego zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka oraz o zmiany legislacyjne w celu uznania wymuszonych zaginięć za przestępstwo;
W pełni popiera białoruskich pracowników i niezależne związki zawodowe oraz wzywa białoruskie władze i pracodawców do poszanowania podstawowych praw białoruskich pracowników do strajku bez ryzyka zwolnienia, aresztowania lub innego odwetu, zgodnie z konwencjami MOP nr 87 i 98; Popiera apel Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych skierowany do Międzynarodowej Organizacji Pracy o pilną interwencję przeciwko aresztowaniom i skazywaniu przywódców komitetów strajkowych i niezależnych działaczy związkowych w celu ochrony ich wolności zgromadzeń i zrzeszania się. Wyraża poparcie dla koordynacyjnej roli odgrywanej przez Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych.
oprac. ba na podst. europarl.europa.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!