Będziemy zachęcali do odwiedzenia kin, w których odbywa się w dn. 10-24 maja 16. Millennium Docs Against Gravity (mdag.pl), największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Sześć miast Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach zobaczy projekcje zgodnie z motto festiwalowym „czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie”.
Program tworzy blisko 160 filmów opowiadających o najbardziej aktualnych problemach. Do tego dochodzą liczne spotkania z gośćmi z całego świata. Większość z prezentowanych filmów ma polskie premiery. Więcej informacji i pełny program festiwalu na www.mdag.pl.
Będziemy omawiali filmy odnoszące się do rzeczywistość wschodnioeuropejskiej i postsowieckiej. Pierwszym obejrzanym filmem były „Wideogramy rewolucji” (Videogramme einer Revolution) w reż. Haruna Farockiego powstałe przed prawie trzema dekadami, w 1992 roku.
Niemieckiemu dokumentaliście udało się zebrać archiwalne nagrania wideo amatorskie (co nie jest takie oczywiste, biorąc pod uwagę dyktaturę Nicolae Ceaușescu) i profesjonalne, gdy po raz pierwszy kamery nagrały obraz protestu wywołany tajemniczymi strzałami podczas ostatniego przemówienia tow. Ceaușescu. Wydarzenia w Polsce, Czechosłowacji, NRD oddziały całkiem nieoczekiwanie czas na Rumunię. Jesień Ludów finiszowała w Bukareszcie.
Po pierwszych zamieszkach w Timisoarze rząd odseparował te miasto od reszty Rumunii. Niespodziewanie doszło do przewrotu w Bukareszcie, który uwieczniły telewizji państwowej. Potem niemiecki reżyser wykorzystał archiwalia z dnia przejęcia stacji telewizyjnej przez demonstrantów. Studio telewizyjne nadawało wówczas prawie 120 godzin bez przerwy – kamery zarejestrowały wydarzenia w najważniejszych miejscach powstania antykomunistycznego w Bukareszcie.
Transformacja zrealizowała się w ciągu dziesięciu dób. Powstanie narodowe, wsparte nieoczekiwanie przez armię doprowadziło do obalenie dyktatury kompartii oraz egzekucji genseka.
To kamera wideo umożliwiła usprawnienie zasad „filmowania” historii, pozwalając dłużej nagrywać i ułatwiając przemieszczanie dzięki kompaktowym wymiarom. Pojęcie „wideogram”, użyte przez Harockiego, odnosiło się do nośnika nagrywanego na aparaturze wideo.
Ciekawe przypomnienie wydarzeń sprzed 30 lat.
FeKo
Foto: www.mdag.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!