Przedwczoraj 14 ukraińskich marynarzy z tankowca „Ruta”, którzy od kwietnia 2017 roku przebywają w libijskim więzieniu pod zarzutem kontrabandy, rozpoczęło strajk głodowy. Poinformowali o tym ich krewni oraz działacze organizacji społecznej Fundusz pomocy marynarzom „Assol” podczas konferencji prasowej w Odessie.
Według przewodniczącej rady nadzorczej Funduszu „Assol”, Swietłany Fabrikant, marynarze podjęli głodówkę w proteście, że Ukraina nie chroni swoich obywateli. Dodajmy, że niedawno Libia, w związku z pandemią COVID-19, ogłosiła amnestię. Libijskie władze zmniejszają liczbę osób przetrzymywanych w więzieniach. Amnestia nie obejmie szczególnie niebezpiecznych przestępców, w tym terrorystów. Nie objęto nią załogi „Ruta” (pod flagą Ukrainy) – 14 osób, mieszkańców Odessy, Chersonia i obwodu mikołajewskiego. Wszyscy członkowie załogi zostali skazani na 5 lat więzienia i grzywny po około 80 tys. dolarów.
Działacze fundacji podkreślili, że wiele krajów było w stanie wynegocjować uwolnienie swoich obywateli i ich powrót do domu, wśród nich Turcja, której marynarze, pracowali w tej samej załodze co uwięzieni Ukraińcy. „Zakłady penitencjarne w Libii są przepełnione i stanowią poważne zagrożenie dla więźniów, w szczególności w związku z pandemią COVID-19” – powiedzieli.
Obecnie wielu ukraińskich marynarzy jest poważnie chorych – dwóch zaraziło się w więzieniu zapaleniem wątroby, niektórzy mieli wystąpiło owrzodzenie żołądka, wielu z powodu złego odżywiania i braku opieki zdrowotnej straciło zęby. Najstarszy z nich – kapitan „Ruty” – ma ponad 70 lat. Przedstawiciele fundacji podkreślili, że wraz z rodzinami uwięzionych wielokrotnie bezskutecznie apelowali do różnych władz – prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dyrektora kancelarii prezydenckiej, Rady Najwyższej, Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Departamentu Usług Konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy itp.
Na tę konferencję prasową zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, które oświadczyło, że z dużą dozą prawdopodobieństwa 14 ukraińskich marynarzy z tankowca „Ruta”, którzy od 2017 roku są więzieni w Libii, zostanie w czerwcu przeniesionych do aresztu domowego. Poinformował o tym dyrektor Departamentu Konsularnego Sierhiej Pogorelcew.
Według niego, w związku z apelem krewnych członków załogi tankowca „Ruta” o ogłoszeniu możliwego strajku głodowego przez ukraińskich marynarzy, którzy są uwięzieni w Libii, ambasadzie Ukrainy w Tunezji (odpowiedzialnej za Libię) polecono zmaksymalizować wysiłki w celu rozwiązania problemów podniesionych przez obywateli Ukrainy.
Pogorelcew zapewnia, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaangażowało wszystkie dyplomatyczne i konsularne instrumenty prawne w celu ochrony praw i interesów obywateli Ukrainy. „Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19, 23 marca 2020 r. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Libii zostało wysłane oficjalne wezwanie strony ukraińskiej, w którym domaga się uwolnienia wszystkich Ukraińców przetrzymywanych w więzieniach tego kraju. Teraz wezwanie naszej misji dyplomatycznej jest rozpatrywane przez stronę libijską” – powiedział.
„W dniu 29 kwietnia 2020 r. Sąd apelacyjny w Trypolisie postanowił zmienić środek zapobiegawczy dla członków załogi tankowca „Ruta”. W przypadku wpłaty depozytu zabezpieczającego (około 21 tysięcy dolarów za wszystkich 14 członka załogi) i pod warunkiem przedstawienia zobowiązań dotyczących obecności obywatele Ukrainy na kolejnej rozprawie, która odbędzie się 11 czerwca br., marynarze będą mogli zostać przeniesieni do aresztu domowego” – powiedział Pogorelcew.
Według niego, „pomimo wszystkich trudności, związanych zarówno z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, jak i eskalacją działań wojennych w Trypolisie, ukraińscy dyplomaci będą nadal podejmować wszelkie możliwe środki w celu ochrony praw i interesów obywateli Ukrainy przebywających w Libii”.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://www.fleetmon.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!