Prawie 700 Białorusinów złożyło od początku roku w Polsce wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków wpłynęło w maju.
W pierwszej połowie 2021 r. najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy w Polsce złożyli obywatele Białorusi – 667 osób, wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Napływ wniosków od Białorusinów wzrastał od marca, osiągając szczyt w maju, kiedy to ponad 150 osób złożyło wniosek o ochronę.
Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, który szczegółowo analizuje poszczególne sprawy w celu sprawdzenia czy danej osobie należy udzielić ochrony.
W I połowie tego roku decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 391 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele: Białorusi – 282 osoby (uznawalność 100 proc.), Rosji – 48 osób (uznawalność 12 proc.) oraz Turcji – 25 osób (uznawalność 89 proc.). Wszystkie decyzje merytoryczne wydane od sierpnia 2020 r. wobec Białorusinów były pozytywne.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego, kursy informacyjne). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.
W połowie roku z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 3,8 tys. osób – głównie obywatele: Rosji (39 proc.), Białorusi (26 proc.) i Ukrainy (13 proc.). W ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową przebywało nieco ponad 700 osób.
oprac. ba za udsc.gov.pl
1 komentarz
Sarmata
22 lipca 2021 o 11:40100%? Wg mnie to trochę propagandowe stwierdzenie. U Nas w ogóle jest problem z obywatelstwem – nie bardzo rozumiem jak można przyznać obywatelstwo komukolwiek bo mieszka no 10 lat w Polsce! Powinno być to dwojakie – prawo rezydenta – bo mieszka w Polsce – bez prawa głosowania, i o ile nie popełni przestępstw może zostać, oraz obywatelstwo dla kogoś kto jest Polakiem bo ma Polskie korzenie… A do sejmu i senatu mogliby startować tylko ci, co są w 3 pokoleniu czystymi Polakami, z tylko jednym obywatelstwem.