IPN uruchamia portal „Archiwum Pełne Pamięci”

17 maja 2017

Projekt ma na celu pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów z najnowszej historii Polski. Na portalu będzie można zapoznać się także z przekazanymi już do bezcennymi kolekcjami. Portal będzie dostępny od piątku. Prowadzić go będą archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej.

Projekt „Archiwum Pełne Pamięci” będzie służyć zabezpieczaniu bezcennych spuścizn i kolekcji dokumentów, które z uwagi na ich wartość powinny znaleźć się w zasobie archiwalnym. Ma być również platformą wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami, którzy zechcą podzielić się z IPN swoimi rodzinnymi dokumentami. Na portalu dowiemy się, jakie można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Projekt zostanie uruchomiony w placówkach IPN w całej Polsce. będą również pozyskiwanie poza granicami kraju, dlatego portal będzie prowadzony także w języku angielskim i rosyjskim.


„Potoczne przekonanie jest takie, że w Archiwum IPN znajdują się wyłącznie dokumenty organów bezpieczeństwa państwa z okresu PRL lub dokumentacja dotycząca zbrodni nazistowskich i komunistycznych. Pamiętajmy jednak, że archiwiści i historycy IPN nie pracują wyłącznie z teczkami tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, ale również z niezwykle wartościowymi darami osób prywatnych” – podkreśla Grzegorz Trzyna, który w IPN kieruje Wydziałem Zarządzania Zasobem Archiwalnym. (WIĘCEJ)

Kresy24.pl/dzieje.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *