W 2021 roku do gestii Samorządu Rejonu Wileńskiego przekazany został obiekt Geograficznego Centrum Europy, który stał się filią Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszyźnie. W ośrodku organizowane są prezentacje tradycji bożonarodzeniowych z różnych krajów europejskich, obchodzony Dzień Europy, organizują się popołudnia z jazzem oraz wiele innych imprez i wydarzeń.
Rejon wileński posiada największą sieć bibliotek na Litwie: Bibliotekę Centralną i 43 jej oddziałów. Oprócz obsługi czytelników w bibliotekach, bibliotekarze swoją kreatywnością realizują wiele ciekawych projektów, dzięki którym jest promowana wielonarodowość oraz kultura rejonu wileńskiego. W bibliotekach odbywają się różne imprezy, ciekawe spotkania twórcze, literackie, wystawy książek, spektakle, zajęcia wirtualne, warsztaty piśmiennictwa komputerowego i inne warsztaty.
W 2020 roku otworzono nowe i nowoczesne ośrodki kultury w Sawiczunach i Mariampolu. Koszty urządzenia Wielofunkcyjnego Centrum Kultury w Mariampolu wyniosły ponad 366 tysięcy euro, gdzie 200 tysięcy euro stanowią środki budżetu Samorządu, zaś wartość projektu rekonstrukcji Ośrodka Kultury w Sawiczunach wyniosła 416 tysięcy euro i 200 tysięcy euro także stanowią środki budżetu Samorządu Rejonu Wileńskiego.
O wartości prawie 3 mln euro finalizują się prace z zakresu modernizacji budynku Wielofunkcyjnego Centrum Kultury w Niemenczynie.
Wskrzeszony do nowego życia i dostosowany został do współczesnych potrzeb wspólnoty i lokalnej społeczności dwór Jeleńskich w Glinciszkach. Na remont dworu przeznaczono około 2,9 mln euro, z czego ponad połowę (1,5 mln euro) przeznaczył Samorząd.
Trwają prace nad uporządkowaniem dworku w Mazuryszkach o wartości ponad 1,7 mln. euro, z których Samorząd Rejonu Wileńskiego przeznaczył 1,3 mln euro.
Wicemer rejonu wileńskiego z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Edyta Tamošiūnaitė, która zarządza w Samorządzie obszarami zdrowia, sportu, turystyki, kultury i spraw młodzieży podkreśla, że infrastruktura obiektów życia kulturalnego w rejonie wileńskim jest szeroko rozwinięta. Żyjący tu mieszkańcy różnych narodowości i ich ojczysty język to wyjątkowość rejonu wileńskiego, która jest nieustannie pielęgnowana.
Kinga Adamczyk
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!