Wojna to czas nie tylko destrukcji i rozpaczy, ale też twórczych inspiracji oraz chęci pokazania rzeczywistości w jej najbardziej jaskrawych barwach. To czas, w którym twórcy zmuszeni są do działalności artystycznej w warunkach ekstremalnych. Właśnie w takich powstawał film „Поранена земля” (Zraniona ziemia) lwowskiego reżysera Romana Zajaca.
Film dokumentalny zawsze miał grono wiernych widzów. W przypadku dzieła Romana Zajaca mamy do czynienia nie tylko z dokumentem, ale produkcją będącą archiwum wojny, rosyjskiego barbarzyństwa i heroicznej walki obrońców swojej ojczyzny, swoich rodzin.
Film pokazuje tragiczną codzienność Ukrainy ogarniętej wojną w sposób dość nietypowy. Osią akcji jest los ukraińskich farmerów hodujących winorośle i producentów ukraińskiego wina, którzy mimo toczących się walk i nalotów rakietowych nie opuścili swojej ziemi, nadal o nią dbają, pielęgnując winorośle, prowadząc swoją działalność.
Dokument opowiada o tych, którzy walczą z najeźdźcą, o wolontariuszach codziennie ryzykujących życiem, aby pomóc innym, aby ich wydobyć z sytuacji beznadziejnych i skrajnie niebezpiecznych. Wojenne kadry przerywane są opowieściami o winnicach, które również są bombardowane. Jednak los tych upraw jest przesłaniem nadziei – ziemia poraniona rakietami i ostrzałem artyleryjskim odradza się do życia mimo odnoszonych ran i wrogiej nawałnicy.
Sam symbol życiodajnej winorośli i wina jako „napoju życia”, występujący głównie w religiach chrześcijańskich, ale nie tylko, jest osobnym przesłaniem niosącym nadzieję zwycięstwa i odrodzenia dobra.
Film robi mocne wrażenie na widzach, głównie poprzez zastosowanie zabiegu pokazującego krwawą, brutalną wojnę na tle wspaniałych krajobrazów, winnic i produkcji wina. To zderzenie dwóch światów zamienia się w pouczająca opowieść o tym, że zło nie może trwać wiecznie, że dobro zawsze zwycięża, a najcięższe rany zabliźnia czas.
Reżyser filmu jest absolwentem Politechniki Lwowskiej, wydziału fizyki kwantowej. Na co dzień dziennikarzem, radiowcem, reżyserem i menedżerem mediów. Człowiekiem pełnym energii i twórczych pomysłów.
Więcej o filmie, jego autorach na stronie https://www.woundedland.com. Tam też można uzyskać dostęp do filmu.
Tekst i zdjęcia ATK
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!