We wtorek, 23 stycznia, w wieku 81 lat zmarła Alwida Antonina Bajor, działająca na Litwie znana polska dziennikarka, publicystka, tłumaczka, scenarzystka. Informację o Jej odejściu podał Polski Teatr „Studio” w Wilnie, z którym śp. Alwida Antonina Bajor przez wiele lat współpracowała.
Alwida Antonina Bajor urodziła się 30 maja 1942 roku w Wilnie. W roku 1965 ukończyła polonistykę w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym. Już w roku 1964 rozpoczęła pracę jako dziennikarka w polskim dzienniku na Litwie „Kurier Wileński” (do roku 1990 – „Czerwony Sztandar”). Była także redaktorką polskojęzycznych audycji radiowych oraz reżyserką słuchowisk w litewskiej rozgłośni „Vilniaus varpas”. Od 1992 roku współpracowała z miesięcznikiem „Magazyn Wileński”.
Spod jej pióra wyszło kilka książek, około 2 tys. artykułów prasowych i recenzji oraz licznych przekładów z języka litewskiego i rosyjskiego na polski.
Zasłynęła serią reportaży drukowanych w polskiej prasie na Litwie, m.in. cyklem ukazującym dzieje rodzin kresowych – Radziwiłłów, Tyszkiewiczów, Billewiczów, Piłsudskich, Dowgiałłów i Gasztowtów. Pisała o postaciach takich jak Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz czy Sergiusz Piasecki. Wiele uwagi poświęcała twórcom i miejscom ważnym dla polskiej kultury.
W wydanej w 2016 roku książce „Szlakiem bohaterów «Potopu» Henryka Sienkiewicza” starała się sportretować szlachtę laudańską i ukazać silne związki pisarza z dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Była także scenarzystką sztuk wystawianych na deskach Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie i Teatru Polskiego w Wilnie.
Alwida A. Bajor wzięła udział w badaniach nad biografią Bronisława Piłsudskiego i współpracowała z telewizją japońską nad realizacją filmu dokumentalnego poświęconego tej postaci.
W swojej pracy niestrudzenie podąża tropami historii i szuka jej zapomnianych świadków. W ostatnich latach publikacje Alwidy A. Bajor były drukowane także w Polsce.
Alwida Antonina Bajor była laureatką Nagrody Literackiej Czesława Miłosza (1992) i Nagrody Literackiej im. Witolda Hulewicza (2007). Dwukrotnie została odznaczona Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – Krzyżem Kawalerskim (2018) i Krzyżem Oficerskim (2022). W 2022 roku została laureatką IV edycji nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”.
RES na podst.: facebook.com/TeatrStudioWilno; ipn.gov.pl
1 komentarz
wrocławiak
28 stycznia 2024 o 00:25Cześć jej pamięci!