Złożeniem przysięgi na wierność Białorusi, siedmiu działaczy „Młodego Frontu” uczciło rocznicę Powstania Słuckiego z 1920 roku – zbrojnej walki o niepodległą Białoruś, i przeciw włączeniu ziem białoruskich do Rosji Radzieckiej.
26 listopada w Słucku, paramilitarny oddział białoruskich opozycjonistów z „Młodego Frontu” wziął udział w obchodach 96. rocznicy powstania zbrojnego z 1920 roku, informuje portal naviny.by.
Od rana 80 osobowa grupa młodych ludzi ubranych w wojskowe panterki odwiedziła miejsca związane z historią Powstania Słuckiego; Grozowo, Semieżewo, Wizna (Krasnaja Słoboda). W akcji w Słucku wzięło udział ponad 100 osób.
27 listopada 1920 roku pierwszy słucki pułk Białoruskiej Republiki Ludowej rozpoczął zmagania z Armią Czerwoną. Walki pomiędzy białoruskimi oddziałami utworzonymi głównie z chłopów a bolszewikami, trwały około miesiąca. Pod koniec grudnia 1920 r., powstańcy zmuszeni zostali do wycofania się na terytorium kontrolowane przez II Rzeczpospolitą, gdzie zostali rozbrojeni.
Partyzanckie boje toczono na Słucczyźnie jeszcze do wiosny 1921 roku, a ostatni żołnierze tych oddziałów utrzymali się w miejscowych lasach nawet do lat 30.
Powstanie słuckie weszło do historii jako pierwsze zbrojne wystąpienie Białorusinów za niepodległość swojego kraju.
Ten dzień jest obchodzony jako Dzień Bohaterów.
Kresy24.pl za
6 komentarzy
józef III
26 listopada 2016 o 23:44„pierwsze zbrojne wystąpienie” – to Kalinouski już nie jest pierwszym ?
Wojciech
27 listopada 2016 o 13:24W powstaniu 1863 roku na terenach byłego WKL uczestniszyły głównie tylko Polacy. Białorusuni-chłopi wtedy w składzie tak zwanej „Sielanskiej straży” pomogały carskim wojskom w zwalczaniu powstania. Człowiek polskiego pochodzenia Kalinowski wzywał Białorusinów do zbroi, „za naszą i waszą wolność, ale bezskutecznie.
Stein
27 listopada 2016 o 12:38a co tam robią Ukrowie ze swymi flagami ?
ltp
28 listopada 2016 o 00:57Nie Ukrowie, tylko Ukraińcy, to po pierwsze. A po drugie obecność ukraińskich flag nie musi świadczyć o obecności. Ukraińców.
cherrish
28 listopada 2016 o 10:05Obecność ukraińskich flag świadczy o obecności Eskimosów i Szerpów.
SyøTroll
28 listopada 2016 o 08:00Stein, wyjątkowo muszę poprzeć ltp, faktycznie nie Ukrowie tylko Ukraińcy. Również nie muszą to być Ukraińcy, jako tacy, flaga ukraińska faktycznie mogła się pojawić jako swoisty wyraz rusofobii, w neutralnym słowa tego znaczeniu czyli kremlofobii. Na naszym marszu niepodległości też takie flagi były, i podejrzewam, że w podobnym kontekście.