Na skutek kryzysu finansowego, w 2013 roku zostanie zawieszone funkcjonowanie kilku znaczących programów edukacyjnych, pozwalających białoruskim studentom na zdobywanie wiedzy w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Za to Rosja i Chiny otierają przed nimi coraz więcej możliwości.
Zredukowany zostanie popularny program Muskie, dzięki któremu otwarte dla Białorusinów były uczelnie w USA. W ciągu 20 lat jego funkcjonowania, skorzystało z niego ponad 5 tysięcy osób pochodzących z krajów WNP, z czego dużą liczbę stanowili Białorusini. Portal generation.by, cytuje komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie programu: ” Ze względu na obecne ograniczenia finansowe, Departament Stanu nie ogłosi nowego naboru na program Muskie na rok akadaemicki 2013 – 2014”.
Pod znakiem zapytania stoi przyszłość finansowanego przez Komisję Europejską programu „Otwarta Europa” (OESS), skierowanego wyłącznie do Białorusinów, pozwalającego studentom wybrać dowolną uczelnię w Unii Europejskiej.
„Do tej pory, drugi rok OESS nie został formalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Wewnętrzne konsultacje zostaną zakończone do końca stycznia 2013 roku, ale ostateczną decyzję poznamy dopiero w połowie marca. Oznacza to, że według wszelkiego prawdopodobieństwa, OESS nie zostanie ogłoszony na rok akademicki 2013-14, ale prawdopodobnie będzie nabór na lata 2014-15”- powiedział regionalny koordynator ds. edukacji międzynarodowej Kevin Reiling.
W ubiegłym roku, program stypendialny „Otwarta Europa” po raz pierwszy pozwoliła Białorusinom studiować za darmo, na każdej uczelni w UE i krajach stowarzyszonych, na studiach licencjackich lub magisterskich. Program pokrywał cały koszt kształcenia w wybranej uczelni 179 Białorusinów, przede wszystkim tych, którzy mogli się wykazać „zaangażowaniem politycznym”.
Brak decyzji odnośnie finansowania programów związana jest z brakiem stabilności finasowej Unii Europejskiej. OESS, w ślad za głównymi programami edukacyjnymi Unii Europejskiej, takich jak Erasmus, mogą paść ofiarą sporów pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie alokacji budżetu na 2013 r., który nie został ciągle przyjęty.
Znikają lub są zagrożone inne możliwości otrzymywania stypendiów w Europie. W 2011 roku Szwecja odmówiła przyjmowania obcokrajowców na bezpłatną naukę, teraz analogiczne plany mają Czechy i Finlandia.
Tymczasem Rosja i Chiny zwiększają ilość i wysokość stypendiów, oraz możliwości edukacyjne dla Białorusinów.
Kresy24.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!