Alfred Heer, sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Monitoringu Ukrainy, wezwał Ukrainę do wznowienia przyjmowania od urzędników i kandydatów na kierownicze stanowiska elektronicznych oświadczeń majątkowych. Zasugerował jednak, aby ukraińskie władze powstrzymały się od ingerowania w niezawisłość sądownictwa. Komunikat został umieszczony na stronie internetowej Zgromadzenia.
Heer wyraził poważne zaniepokojenie konsekwencjami decyzji Sądu Konstytucyjnego w sprawie przepisów antykorupcyjnych, które mogą mieć daleko idące negatywne konsekwencje dla struktury antykorupcyjnej kraju i jego zdolności do skutecznego zwalczania korupcji, w tym w sądownictwie.
„Wzywam władze do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu wznowienia skutecznego funkcjonowania systemu deklaracji elektronicznych i wyjaśnienia statusu prawnego Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Jednocześnie wzywam władze do powstrzymania się od wszelkich działań, które będą miały długoterminowe szkodliwe konsekwencje dla praworządności i niezawisłości sądów na Ukrainie” – podkreślił.
Dodał, że w tym względzie podziela wyrażone zaniepokojenie przewodniczącego Komisji Weneckiej Gianniego Buquicchio oraz przewodniczącego Grupy Państw Rady Europy przeciwko Korupcji (GRECO) Marina Mrceli.
Przypomnijmy, 31 października br. Buquicchio i Mrcela sprzeciwili się projektowi ustawy o przywróceniu zaufania publicznego do wymiaru sprawiedliwości konstytucyjnej, zainicjowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ustawa ta przewiduje wygaszenie uprawnień sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy. Podkreślili, że skuteczna walka z korupcją oraz poszanowanie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości i praworządności muszą iść w parze.
Opr. TB, https://pace.coe.int/
fot. http://website-pace.net/en_GB/web/apce/plenary-session
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!