Już szósty rok z rzędu Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło zaktualizowaną rezolucję „Sytuacja w zakresie praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol”. Poinformowała o tym stała misja Ukrainy przy ONZ.
65 państw członkowskich ONZ poparło tę rezolucję, 25 było przeciw, a 85 wstrzymało się od głosu.
Jak stwierdził w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, ukraińska dyplomacja konsekwentnie wzmacnia rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Krymu nowymi zapisami rejestrującymi fakty rażących naruszeń prawa międzynarodowego i praw człowieka na półwyspie przez Rosję jako państwo okupujące.
„W tym roku udało nam się zawrzeć w tekście odpowiedzialność Rosji za przestrzeganie praw Tatarów krymskich jako rdzennej ludności Krymu, a także wymóg unieważnienia wyroków wydanych zaocznie przeciwko przywódcom narodu krymsko-tatarskiego i Tatarów krymskich” – powiedział Kułeba.
Dokument wzywa zatem państwa członkowskie ONZ do wzmocnienia współpracy w ramach Platformy Krymskiej na rzecz poprawy sytuacji praw człowieka na Krymie.
Rezolucja wymaga również od Rosji zaprzestania bezpodstawnych zatrzymań i aresztowań mieszkańców Krymu, uwolnienia nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy, w szczególności Emira-Useina Kuku, Galinę Dowgopolują, Serwera Mustafajewa, Władisława Jesipenkę, Narimana Dżeljała i innych.
Podkreślono też, że koncentracja i ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych na czasowo okupowanym Krymie pociągają za sobą istotne długoterminowe negatywne konsekwencje w regionie, w szczególności komplikują zapewnienie podstawowych praw ludności cywilnej.
„Rezolucja wzywa Federację Rosyjską do zakończenia polityki przymusowych zmian w składzie demograficznym Krymu, potępia przeprowadzony przez Rosję Ogólnorosyjski Spis Ludności, który na terytorium Krymu został uznany za nieważny. W rezolucji podkreślono wyłączną odpowiedzialność Rosji, jako państwa okupującego, za dostarczanie mieszkańcom Krymu wody pitnej i słodkiej” – powiedział Kułeba.
Zaznaczył, że w tytule uchwały dokonano w tym roku zmian, w szczególności dodano wzmiankę o czasowej okupacji półwyspu ukraińskiego.
„Jestem szczerze wdzięczny wszystkim państwom członkowskim ONZ, które stały się współautorami i zagłosowały za tym ważnym dla Ukrainy dokumentem. Dokument stał się szóstą z rzędu rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie praw człowieka na okupowanym Krymie i już jedenastą w kontekście międzynarodowej reakcji na bezprawną aneksję ukraińskiego półwyspu przez Rosję. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby zakończyć okupację ukraińskiego półwyspu i pociągnąć Rosję do międzynarodowej odpowiedzialności prawnej” – podkreślił.
Przypomnijmy, że po raz pierwszy uchwała w sprawie sytuacji w zakresie praw człowieka na okupowanym Krymie została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2016 roku. Poparło ją 70 krajów, 77 wstrzymało się od głosu, a 26 głosowało przeciw.
16 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło zaktualizowaną rezolucję w sprawie sytuacji praw człowieka na Krymie. Jej kluczowym elementem jest apel do społeczności międzynarodowej o wzmocnienie interakcji w celu wywarcia presji na Federację Rosyjską w celu wymuszenia na niej wypełnienia międzynarodowych zobowiązań jako państwa okupującego. 64 kraje zagłosowały za, 86 wstrzymało się, 23 było przeciw.
18 grudnia 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz pierwszy poparło projekt rezolucji „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol oraz części mórz Czarnego i Azowskiego”. Za rezolucją głosowało wówczas 66 państw członkowskich ONZ, przeciw było 19, wstrzymało się 72. Dokument ma na celu przywrócenie bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
9 grudnia 2021 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz czwarty poparło zaktualizowaną i wzmocnioną wersję tej rezolucji. Zawiera ona ważne wsparcie dla Platformy krymskiej, wzywa Federację Rosyjską do zaprzestania rozmieszczania broni i personelu wojskowego na półwyspie oraz do zaprzestania naruszania wolności żeglugi na morzach Czarnym i Azowskim.
Opr. TB, https://twitter.com/UKRinUN/
fot. https://twitter.com/UKRinUN/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!