Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zatwierdził wstępny projekt decyzji o potwierdzeniu uprawnień delegacji rosyjskiej bez żadnych ograniczeń.
Dokument został przygotowany przez byłego przewodniczącego Komitetu, austriackiego deputowanego Stefana Schennacha i rozesłany we wtorek wieczorem do członków Zgromadzenia.
W projekcie proponuje się przyznanie, że w wielu kwestiach Rosja odstąpiła od swoich zobowiązań wobec Rady Europy, a ostatnio jeszcze bardziej pogorszyła sytuację. W dokumencie skrytykowano zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej, które pozwalają na niewykonanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zapewnienie rosyjskiemu parlamentowi wpływu na Trybunał Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej, utrwalanie nielegalnej okupacji Krymu i tym podobnych.
Zgromadzenie potępia też autorytarne tendencje, które ostatnio nasiliły w Rosji, zaostrzanie norm ograniczających wolność zgromadzeń, zwalczanie przez rosyjskie władze organizacji pozarządowych itp.
Odrębny blok zarzutów poświęcony jest niewyjaśnionemu otruciu Aleksieja Nawalnego i stłumieniu ostatnich protestów.
Jednocześnie, mimo ostrej krytyki, w projekcie proponuje się nie nakładać żadnych sankcji na Federację Rosyjską w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, tłumacząc to „chęcią dialogu”.
W środę członkowie PACE mogą zgłaszać swoje uwagi do tego projektu.
Głosowanie nad dokumentem odbędzie się w czwartek rano.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!