Historii wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu konieczne jest nadanie sensu naukowego i edukacyjnego, aby zmotywować ludzkość do zrobienia wszystkiego, aby wzmocnić niezawodność i bezpieczeństwo oraz uniknąć podobnych katastrof w przyszłości. Powiedział to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu z okazji 35. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.
„35 lat temu wydarzyła się tragedia, która była jedną z największych katastrof technologicznych, środowiskowych i humanitarnych naszych czasów. Wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu i jego konsekwencje zmieniły i wywróciły świat do góry nogami. Pokazały ludzkości, że są katastrofy, które mogą dotknąć każdego z osobna i jednocześnie wszystkich” – powiedział.
Zaznaczył, że dla jednych Czarnobyl to straszne wspomnienie tego, co zobaczyli na własne oczy, dla innych to wstyd i próby ukrycia prawdy, a dla kogoś odwaga i bohaterstwo w pokonywaniu skutków wypadku. A dla wszystkich Czarnobyl to straszna wspólna lekcja i straszna wspólna tragedia.
„Wtedy radioaktywna chmura objęła terytorium naszego kraju – Ukrainy, Białorusi, Rosji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, wielu krajów europejskich: Niemiec, Austrii, Grecji, Rumunii, krajów nadbałtyckich. W likwidacji skutków wypadku wzięło udział ponad 600 tysięcy osób. Kosztem własnego życia i zdrowia nie tylko pokonali katastrofę, ale także pozwolili ludzkości uniknąć jeszcze bardziej katastrofalnego rozwoju wydarzeń” – zaznaczył i dodał, że należy zachować pamięć o każdym z nich.
Według niego wiele zostało już zbadane, napisane i sfilmowane o katastrofie w Czarnobylu. Dodał, że Czarnobyl jest dziś wspólnym wyzwaniem i wspólnym działaniem na rzecz przyszłości i bezpieczeństwa planety.
„Naszym dzisiejszym celem jest przekształcenie obszaru wykluczenia, jak mówią o Czarnobylu, w terytorium odrodzenia. Nadanie historii Czarnobyla naukowego i edukacyjnego znaczenia, zmotywowanie ludzkości, zmotywowanie świata do rozwijania tego wszystkiego w pozytywnym kontekście. I oczywiście naszym zadaniem jest zrobić wszystko dla wzmocnienia niezawodności, bezpieczeństwa, zapobiegania i unikania powtórzeń podobnych katastrof w przyszłości” – powiedział.
Dodał, że Ukraina nie jest na tej drodze osamotniona, ponieważ mamy szerokie poparcie partnerów. Dowodem na to jest realizacja wspólnego projektu – składowiska wypalonego paliwa jądrowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa w strefie czarnobylskiej.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!