Przygotowując siódmy pakiet sankcji, Unia Europejska musi zerwać wszelkie więzi z Rosją. Powiedział to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do uczestników odbywającego się w Ochrydzie w Macedonii Północnej Prespańskiego Forum Dialogu.
Zaznaczył, że Rosja rzuciła wyzwanie każdemu narodowi na kontynencie, każdemu regionowi Europy, a dla Ukrainy jest to najstraszniejsze wyzwanie – militarne.
„Rozpoczynając tę wojnę z Ukrainą, Rosja próbowała stworzyć trampolinę do ataku na inne narody Europy. Dlatego nasza obrona w tej wojnie i przyszłe zwycięstwo ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich w Europie” – podkreślił.
Zaznaczył, że Rosji udało się uzależnić od siebie różne kraje europejskie, w szczególności w kwestii dostarczania surowców energetycznych. Według niego presja na rynku gazu, a także wykorzystywanie innych instrumentów przez Rosję powoduje, że procesy inflacyjne znacznie przyspieszyły.
Zełenski podkreślił, że na rynku żywności realizowany jest jeszcze gorszy scenariusz.
„Prowokuje się nie tylko wzrost cen podstawowych artykułów spożywczych, ale także nowy kryzys migracyjny” – powiedział prezydent Ukrainy.
Według niego rosyjska blokada ukraińskich portów i ataki na ukraińską infrastrukturę rolno-przemysłową prowadzą do niedoborów w ważnych regionalnych segmentach światowego rynku żywności.
„Ile milionów uchodźców będzie w Europie, jeśli z powodu rosyjskiej polityki w krajach Afryki i Azji zacznie się głód? A jeśli brak żywności i kryzys cen wywołają tam chaos polityczny i upadek rządów? Czy będziecie mogli wtedy kontynuować politykę konsolidacji?” – podkreślił Zełenski.
Zauważył, że Rosja wydaje miliardy dolarów rocznie, aby oszukać nie tylko swoich obywateli, ale także społeczeństwa na świecie i wzbudzić wrogość.
Zełenski podkreślił potrzebę wyzwolenia Europy z łańcuchów zależności, które państwo rosyjskie tworzy od dziesięcioleci.
„Bez tego bezpieczeństwo jest po prostu niemożliwe i to samo dotyczy północy, południa, zachodu i wschodu Europy. I dlatego potrzebne są takie sankcje przeciwko Rosji z jej politykę antyeuropejską, aby na zawsze zapamiętali cenę, w tym za kryzys żywnościowy. Kto tworzy sztuczny głód, musi stać się globalnym pariasem i ponieść bolesne straty” – podkreślił Zełenski.
Według niego Unia Europejska musi wziąć to pod uwagę, przygotowując siódmy pakiet sankcji wobec Rosji.
„Konieczne jest zerwanie wszelkich więzi z Rosją, którymi ona zarabia na Europie i jednocześnie prowadzi politykę antyeuropejską. Nie może być żadnego handlu z Rosją – nie należy dawać pieniędzy komuś, kto dąży do twojego zniszczenia” – podkreślił.
Dodał, że konieczne jest ostateczne zjednoczenie całej Europy, a pełna integracja europejska Ukrainy, a także pełna integracja europejska państw bałkańskich, to historyczne wzmocnienie Europy i całkowity demontaż rosyjskiej zdolności do rozbijania Europy poprzez uderzenia w poszczególne państwa.
Zełenski zauważył, że w najbliższej przyszłości odbędzie się szczyt wysokiego szczebla UE-Bałkany Zachodnie.
„Odpowiadając nam o naszej europejskiej perspektywie i odpowiadając wam o waszej europejskiej perspektywie, mieszkańcy Europy i europejscy politycy odpowiadają na pytania o przyszłość Europy” – podkreślił.
Według niego Ukraina i państwa bałkańskie oczekują pozytywnej odpowiedzi na ich europejską perspektywę.
Przypomnijmy, 3 czerwca Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmuje m.in. wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy, oraz produktów naftowych, a także odłączenie od SWIFT „Sbierbanku”, „Rossiełchozbanku”, „Moskiewskiego Banku Kredytowego” i „Białoruskiego Banku Odbudowy i Rozwoju”.
15 czerwca Zełenski podkreślił, że siódmy pakiet sankcji powinien być tak samo namacalny dla Federacji Rosyjskiej, jak wszystkie sześć poprzednich pakietów sankcji łącznie.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!