Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w Radzie Najwyższej „Plan jedności” Ukrainy.
Podkreślił też, że los Europy zależy od odporności Ukraińców, zwłaszcza na froncie wojny z Rosją.
„I póki cały świat czeka na cud ze strony Trumpa, jeśli Bóg pozwoli, ani ty, ani ja nie możemy czekać, nie możemy utracić jedności. Musimy codziennie pracować z wszystkimi ludźmi na rzecz jedności całego państwa. Po prostu nie da się wygrać tej bitwy osobno” – zauważył prezydent.
Prezydent podkreślił, że odpowiedzialność za wojnę ponoszą zbiorowo Rosjanie.
„Putin wydał rozkaz rozpoczęcia wojny, jego otoczenie organizuje wojnę, ale rosyjska agresja opiera się na działaniach i przyzwoleniu wielu Rosjan. Putin stworzył warunki do morderstw, ale to Rosjanie wystrzeliwują rakiety i drony, szturmują ukraińskie pozycje, torturują naszych więźniów i organizują machinę wojenną, a nie tylko jeden wariat na Kremlu” – powiedział Zełenski.
Podkreślił, że Ukraina najpierw osiągnie sprawiedliwy pokój, „a potem Ukraińcy przeprowadzą uczciwe wybory”.
Prezydent zauważył, że konieczne jest opracowanie nowego systemu umów dla tych obywateli, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku mobilizacyjnego, ale chcą bronić Ukrainy. Według niego nie chodzi o obniżenie wieku mobilizacyjnego, ale o umożliwienie tym, którzy go nie osiągnęli, włączenia się w obronę państwa.
Zełenski zaznaczył, że w najbliższej przyszłości konieczne jest powołanie na Ukrainie rzecznika wojskowego. Według niego musi to być osoba, której można zaufać, „która będzie się cieszyć przede wszystkim zaufaniem wojska”.
Prezydent szczegółowo opowiedział o „Planie jedności” Ukrainy.
Składa się on z 10 punktów: jedność, front, broń, pieniądze, energia, bezpieczeństwo, społeczności, kapitał ludzki, suwerenność kulturowa i polityka bohaterów.
Cały plan wraz z wnioskami zostanie zaprezentowany w grudniu.
Pierwszym punktem planu zrównoważonego rozwoju jest jedność.
Jak zauważył Zełenski, jedność Ukrainy powinna jednoczyć jej sojuszników, gdyż świat może być głuchy na głosy poszczególnych osób, „ale nie na cały naród, który wie, czego chce, działa wspólnie i wie, jak osiągnąć swoje cele”.
Drugi punkt – front.
Przewiduje się konkretne środki w celu ustabilizowania frontu. Obejmują one prowadzenie działań zarówno na terytoriach czasowo okupowanych, jak i na terenie Rosji. Przewidziano w nim także wzmocnienie możliwości technologicznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Trzeci punkt to broń.
Według prezydenta w 2025 roku planuje się wyprodukować co najmniej 30 tys. dronów dalekiego zasięgu i 3 tys. rakiet. Prowadzona będzie także produkcja rakiet „Neptun”, w tym ulepszonych modeli.
Zełenski powiedział także, że obecnie do działalności na Ukrainie przyciągnięto ponad 40 zagranicznych firm z branży obronnej. W przemyśle obronnym działa ponad 600 ukraińskich firm, zapewniających 300 tys. miejsc pracy.
Czwarty punkt dotyczy nakładów finansowych.
Zełenski zauważył, że na Ukrainie zostaną wypłacone wszystkie pensje i emerytury, obowiązuje zimowy pakiet wsparcia, a w marcu 2025 r. emerytury zostaną indeksowane o poziom inflacji.
Zapewnił także, że w nadchodzącym roku nie będzie zagrożeń dla finansowania ukraińskiej armii.
Punkt piąty – energia.
Do końca roku zostaną przygotowane paszporty zrównoważonego rozwoju energetycznego dla regionów, które zostaną wdrożone w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Prezydent zauważył, że włożono wiele pracy w ochronę obiektów, ale nie podał bliższych szczegółów.
Ponadto zauważył, że po wojnie Ukraina jako hub energetyczny powinna stać się geopolitycznie jednym z pierwszych w Europie. Priorytetem jest energetyka jądrowa, zwiększenie wydobycia gazu, wydobycia ropy i jej rafinacja.
Szósty punkt to bezpieczeństwo.
Zełenski podkreślił, że „mówimy o ciężkiej pracy, która nie pozwali wrogowi podważać funkcjonowania Ukrainy”.
Na szczeblu krajowym wprowadzany zostanie nowy system – bezpieczny obszar, bezpieczne miasto, bezpieczna społeczność. W każdej szkole i każdej społeczności będą także policjanci. Przy wejściach do każdej szkoły i innych placówek oświatowych i budynków użyteczności publicznej zostaną zainstalowane wykrywacze metali.
W punkcie tym przewidziano także szczegółowe prace nad schronami: modernizację standardów, przebudowę i budowę nowych schronów.
Punkt siódmy – społeczności.
Według Zełenskiego, w oparciu o zasadę „obok siebie”, społeczności na zapleczu i bogatsze powinny wspierać te z pierwszej linii frontu. Wzmocniony zostanie także komponent międzynarodowy – interakcja ze społecznościami w krajach partnerskich oraz z krajami, które objęły patronatem dany region lub miasto.
Zełenski nakazał także opracowanie specjalnych środków wsparcia dla miast położonych przy granicy z Rosją – Sumów i Czernihowa, podobnych do tych przyjętych dla Charkowa.
Punkt ósmy – kapitał ludzki.
Prezydent zauważył, że w załącznikach do tego punktu zostanie opracowana polityka przywracania możliwości funkcjonowania Ukraińcom, narodowy standard życia bez barier (usługi cyfrowe) i edukacji. Oczekuje się, że polityka społeczna ulegnie modernizacji, a polityka zdrowotna powinna uwzględniać wzrost średniej długości życia.
Zełenski zapowiedział wprowadzenie prawa do posiadania wielu obywatelstw i odnowienia dyplomacji. Do końca roku zostaną obsadzone wszystkie wakaty ambasadorów Ukrainy, nastąpi też wymiana przedstawicielstw z krajami G7. Powołane zostanie także Ministerstwo Zjednoczenia Ukraińców, które będzie zajmowało się konkretnie sprawami globalnej społeczności ukraińskiej.
Punkt dziewiąty – suwerenność kulturowa
W związku z tym Zełenski ogłosił „kulturowe Ramstein” dla Ukrainy. Według niego przygotowany zostanie kalendarz wydarzeń poświęconych kulturze ukraińskiej we wszystkich regionach świata, aby wspierać ukraińskie treści i produkty kulturalne.
Planowana jest także ochrona, poszukiwanie i zwrot dziedzictwa kulturowego i historycznego, a ponadto – systematyczne tworzenie treści ukraińskich, które mogą całkowicie zastąpić treści rosyjskie, szczególnie dla dzieci.
W tym także musimy prześcignąć Rosję” – podkreślił prezydent.
Punkt dziesiąty – polityka bohaterów.
Punkt ten obejmuje uregulowanie przejścia ze służby wojskowej do statusu weterana, przyciąganie weteranów do służby państwowej, programy wsparcia rodziny, pełną integrację w życiu społecznym i gospodarczym, edukację i rehabilitację po urazach lub niewoli.
Zełenski zapowiedział, że od 2025 r. zostanie uruchomiona dopłata dla lekarzy rodzinnych za oświadczenia zawierane z weteranami. Dodał, że zakończono przygotowania do uruchomienia programu „Asystent weterana”, w ramach którego planowane jest przeszkolenie i opłacenie pracy 11 tys. specjalistów ds. wsparcia weteranów.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!