We wczorajszym programie „Prawo do władzy” w telewizji „1+1” Władimir Zełenski przedstawił kierunki swojej polityki w wypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich, oraz współpracowników, „wolontariuszy w polityce” – jak ich określił – z którymi zbuduje „silną, potężną Ukrainę, która nie będzie młodszą siostrą Rosji i skorumpowanym partnerem Europy”.
Zełenski podkreślił, że nie planuje uciekać z Ukrainy. „Chcę być prezydentem przyzwoitego kraju, chcę być człowiekiem, który nie zostanie znienawidzony po 5 latach, nie daj Boże, człowiekiem normalnego rządu, normalnej drużyny [środowiska politycznego – red.], szacunku… Nie chcę, żeby ktoś na ulicy zatrzymał mnie i powiedział:”Jesteś taki sam, jak „poroch”” [nawiązanie do Poroszenki – red.]. Porównał system władzy na Ukrainie do znaczonej tali kart „gdzie królowie zmieniają się z szóstkami” [to również możliwa kombinacja w grze w durnia – red.], i powiedział, że chciałby to zmienić. „Wyjechało 9 milionów Ukraińców. To wstyd, przerażające, że straciliśmy najcenniejszą rzecz, jaką mamy – ludzi” – dodał. Powiedział też, że stał się popularnym i bogatym człowiekiem „dzięki temu krajowi, dzięki Ukrainie”. „Dlatego jest to dla mnie cel, nie widzę żadnych przeszkód, sprowadzę mądrych ludzi, jeśli nie dam rady, odejdę. Dlatego idę na pięć lat [chce być prezydentem na jedną kadencję – red.], i proponuję jednym z pierwszych praw – prawo o impeachmencie” – powiedział. Zadeklarował też, że jeśli zostanie wybrany prezydentem, nie wyda rozkazu wyzwolenia Donbasu siłą. Zapewnił również, że zapewni stabilną działalność państwowego „PrivatBanku” i nie odda go w prywatne ręce. „Jeśli chodzi o PrivatBank, bez względu na działania, będę bronił Ukrainy” – podkreślił.
Zelensky powiedział również, że kończy swoją działalność biznesową. „Wychodzę z biznesu – opuszczam studio Kwartal 95” – zapewnił, i nawiązując do Poroszenki, dodał: „Nie będę przez pięć lat zrywał z biznesem, tak jak ktoś z jakąś fabryką. Oznacza to, że przestaję być czyimś partnerem [biznesowym –red.] – powiedział.
W programie zaprezentował też, obecnych w studiu telewizyjnym, współpracowników, z którymi będzie pracował w przyszłości. To nie tylko członkowie jego sztabu wyborczego, ale też kandydaci na stanowiska ministerialne. „To profesjonaliści, specjaliści, młodzi, bystrzy, inteligentni ludzie, którzy będą ze mną pracować w administracji prezydenckiej. Nie rozdzielamy tek ministerialnych, ale przydzielamy stanowiska, który z nich będzie lepszym – ten obejmie to lub inne stanowisko – powiedział.
Oto przegląd biografii jego współpracowników.
Rusłan Stefanczuk – wiek 43 lata, ideolog sztabu wyborczego Zełenskiego, odpowiedzialny za reformy instytucji państwowych i legislaję. Doktor prawa, profesor, członek-korespondent Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy. Specjalizuje się w badaniach nad teorią prawa prywatnego, osobistych praw niemajątkowych osób fizycznych, zobowiązań umownych i deliktowych, prawa własności intelektualnej, europejskiego prawa cywilnego, działalności Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, prawa medycznego, edukacją prawną i nauką.
Iwan Bakanow – wiek 44 lata, przewodniczący partii „Sługa Ludu”, odpowiedzialny za kontakty z Radą Najwyższą Ukrainy, kieruje sztabem wyborczym Zełenskiego. Absolwent Akademii Pracy i Stosunków Społecznych w Moskwie. Od stycznia 2013 r. kieruje Sp. z o.o. „Kwartał 95”, a od grudnia 2013 r. – Sp. z o.o. „Studio Kwartał-95”. Z Zełenskim przyjaźni się od dzieciństwa.
Dmitrij Razumkow – wiek 36 lat, w sztabie wyborczym Zełenskiego nadzoruje kwestie polityki wewnętrznej. Razumkow jest najstarszym synem Aleksandra Razumkowa, nieżyjącego już doradcy prezydenta Leonida Kuczmy. Ma doświadczenie w biznesie prywatnym i administracji publicznej. Współpracował z Partią Regionów. Specjalizuje się dziedzinie doradztwa politycznego i procesów wyborczych, a także w zagadnieniach informacyjno-analitycznych w zakresie polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa, oraz adaptacji i wdrażania technologii politycznych w kształtowaniu opinii publicznej i wizerunku. Jest partnerem zarządzającym firmy „Russian Politconsulting Group”. Deklaruje, że pracę dla sztabu wyborczego Zełenskiego wykonuje bezpłatnie.
Aleksandr Daniluk – wiek 43 lata, w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiada za stosunki międzynarodowe, politykę finansową i bankową. Bankowiec związany w przeszłości z amerykańskimi firmami inwestycyjnymi. Podczas prezydentury Wiktora Juszczenki był doradcą premiera Jurija Jechanurowa, a następnie doradcą prezydenta Wiktora Janukowycza. W 2014 r. prezydent Petro Poroszenko mianował go swoim stałym przedstawicielem w Radzie Ministrów Ukrainy. W 2016 roku został mianowany ministrem finansów. W czerwcu 2018 r., na tle konfliktu z premierem Wołodymyrem Hroysmanem, został zwolniony ze stanowiska.
Rusłan Riaboszapka – wiek 42 lata, były wiceminister sprawiedliwości i członek Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji.
Galina Janczenko – wiek 30 lat, socjolog, ekspert w dziedzinie polityki antykorupcyjnej i cyfryzacji państwa. Współzałożycielka i lider organizacji pozarządowej „Centrala Antykorupcyjna w Kijowie”. W latach 2013-2015 należała do partii „DemAlians”, była też radną Rady Miejskiej w Kijowie.
Denis Monastyrskij – w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiada za wymiar sprawiedliwości, docent na Uniwersytecie Zarządzania i Prawa w Chmielnickim, ekspert Ukraińskiego Instytutu Przyszłości ds. reformy organów ścigania i sądownictwa. Był także członkiem komisji konkursowej ds. kierownictwa Państwowego Biura Śledczego.
Siergiej Ionuszas – w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiada za wymiar sprawiedliwości, rzecznik patentowy, prawnik, członek Ukraińskiej Izby Adwokackiej, autor licznych publikacji i raportów na temat praw autorskich i ochrony własności przemysłowej.
Iwan Aparszin – wiek 62 lata, w sztabie wyborczym Zełenskiego ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, były wojskowy i dyrektor Departamentu Polityki Obronnej Ministerstwa Obrony i Główny Inspektor Ministerstwa Obrony, wcześniej szef Departamentu Polityki Obronnej i Polityki Bezpieczeństwa Sekretariatu Rady Ministrów. Bezpartyjny.
Irina Wenediktowa, w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiada za reformy w systemie sądownictwa. Doktor prawa, profesor, członek rady redakcyjnej czasopism „Prawo prywatne”i „Prawo medyczne”, wiceprezes Fundacji Prawa Medycznego i Bioetyki Ukrainy, przewodniczący Specjalistycznej Rady Naukowej Wydziału Prawa, sędzia Sądu Arbitrażowego ds. Medycznych. W latach 2016-2017 była kandydatką na sędziego Sądu Najwyższego, ale zrezygnowała z udziału w konkursie, uzyskując ocenę minimalną z egzaminu konkursowego.
Daniłł Hetmancew – wiek 40 lat, w sztabie wyborczym Zełenskiego zajmuje się ekonomią, finansami i podatkami. Doktor prawa, profesor, honorowy prezes kancelarii prawnej „Jurimex”, ekspert firmy „TaxLink”, prezes Stowarzyszenia Doradców Podatkowych, członek Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Podatkowych (EATLP), członek Komitetu Naukowego EATLP. Prowadzi aktywną pracę badawczą, od 2001 roku opublikował ponad 230 prac naukowych. Według wyników Ogólnokrajowego rankingu zawodowego „Wybór klienta” w latach 2016-2018 plasował się w setce najlepszych prawników na Ukrainie.
Wiktoria Strachowa – w sztabie wyborczym Zełenskiego zajmuje się bankowością, współpracowała z Aleksandrem Danilukiem, pracowała, do nacjonalizacji, w „PrivatBanku”.
Michaił Fiedorow – szef działu cyfrowego „ZeKomandy” i projektu „Państwo w smartfonie”. W sztabie wyborczym Zełenskiego nadzoruje jego aktywność internetową.
Aleksandr Mereżko – wiek 48 lat, w sztabie wyborczym Zełenskiego ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych i demokracji. Doktor prawa, profesor. Kierownik Katedry Prawa na Narodowym Uniwersytecie Lingwistycznym w Kijowie. Specjalizuje się w filozofii i teorii prawa międzynarodowego, prawa cywilnego oraz międzynarodowego prawa prywatnego. Uczestniczył w wyborze kandydatów z Ukrainy na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz na stanowisko sędziego Izby Odwoławczej Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego. Jest członkiem Ukraińskiego Towarzystwa Prawa Międzynarodowego i Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, a także autorem wielu prac z zakresu prawa.
Oleg Bondarenko – w sztabie wyborczym Zełenskiego zajmuje się sprawami ekologicznymi. Prawnik, ekolog, kieruje organizacją pozarządową „Fundacja Zielona. Likwidacja katastrof humanitarnych i środowiskowych ”. Zajmuje się rozwojem na Ukrainie koncepcji zbiorowych pozwów w celu obrony obywateli w sporach środowiskowych.
Marina Bardina – w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiada za politykę równouprawnienia.
Siergiej Kalczenko – ekspert w zakresie prawa wyborczego, europejskich standardów w dziedzinie praw człowieka. Jest również prawnikiem, a wcześniej partnerem w kancelarii „Moor&Partners”, ekspertem w dziedzinie prawa Unii Europejskiej, w tym dyrektyw w dziedzinie dostaw energii elektrycznej i gazu. Ma duże doświadczenie w reprezentowaniu klientów w międzynarodowych instytucjach sądowych. Pracuje w firmie kapitałowej „Hillmont Partners”.
Andriej Herus – wiek 37 lat, w sztabie wyborczym Zełenskiego jest odpowiedzialny za kwestię energetyki, mediów i regulacji antymonopolowych. Były członek Krajowej Komisji ds. Państwowego Zarządu Energią i Usług Komunalnych. Obecnie kieruje Stowarzyszeniem Konsumentów Energii i Usług Komunalnych, jest także dyrektorem wykonawczym Sp. z o.o. „Konkord Capitał”.
Jewgienij Komarowskij – wiek 58 lat, doradca medyczny, jako „doktor Komarowski” znany jest z popularnego programu telewizyjnego, prowadzi też blog.
Siergiej Babak, w sztabie wyborczym odpowiada za edukację i naukę, jest także ekspertem Ukraińskiego Instytutu Przyszłości.
Opr. TB, https://tsn.ua
fot. https://ukrainianwall.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!