Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w poniedziałek 13 stycznia odbył rozmowę telefoniczną ze swoim francuskim kolegą Emmanuelem Macronem.
Jak przekazał za pośrednictwem X (Twitter) Zełenski, omówił z Macronem sytuację na polu bitwy, w szczególności „sukcesy sił ukraińskich w operacji kurskiej” i współpracę z sojusznikami w celu wypracowania „skutecznych gwarancji bezpieczeństwa”.
W ramach jednej z tych gwarancji omawialiśmy francuską inicjatywę rozmieszczenia kontyngentów wojskowych na Ukrainie. Rozważaliśmy praktyczne kroki w celu jej wdrożenia, ewentualne rozszerzenie inicjatywy i zaangażowanie w ten proces innych krajów – wyjaśnił.
W grudniu Zełenski przyznał, że pomysł rozmieszczenie misji pokojowej na Ukrainie jako jednego z zabezpieczeń przed nowym rosyjskim atakiem „jest na agendzie” i omawiany był na spotkaniach w Brukseli.
Prezydent Ukrainy stwierdził, że już „widzi pozytywne” reakcje niektórych przywódców.
W grudniu źródła agencji Reuters podały, że kraje UE dyskutują o możliwości wysłania sił pokojowych na Ukrainę w celu zapewnienia przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni w przypadku zakończenia lub zamrożenia wojny z Rosją.
Według rozmówców agencji, minimalną liczebność takiej misji szacuje się na 40 tys. żołnierzy. Istnieje jednak opinia, że do ochrony Ukrainy przed ponowną agresją rosyjską potrzebne będzie 100 tys. żołnierzy.
Spekuluje się, że podstawą kontyngentu miałoby być wojsko z pięciu do ośmiu krajów, w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Polski.
Pod koniec grudnia polski minister obrony Władysław Kosiniak – Kamysz w wywiadzie dla „Głosu Ameryki” wykluczył możliwość wysłania na Ukrainę sił pokojowych.
Według niego decyzja o wysłaniu sił pokojowych na Ukrainę nie powinna być podejmowana przez grupę państw, a kluczową rolę w tej sprawie powinno odgrywać NATO.
Minister zaznaczył, że na wszelki wypadek Polska wypracowuje rozwiązanie w tej sprawie, jednak do czasu zakończenia procesu pokojowego nie ma planów wysłania wojsk na Ukrainę. Jednocześnie podkreślił, że żaden proces pokojowy nie jest możliwy bez udziału Ukrainy.
ba na podst.x.com
Kaczyński w Kijowie: Potrzebna jest misja pokojowa NATO na Ukrainie (WIDEO)
1 komentarz
LT
14 stycznia 2025 o 10:10Wara od Polski!!!
Jesli chca wciagac innych w te wojne
Niech poprosza plemie Hutu z Rwandy
Lacza ich identyczne wartosci I doswiadczenia historyczne.