Zełenski zaproponował Werchowej Radzie nałożenie sankcji na Rosję i Białoruś na 50 lat
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał do rozpatrzenia Radzie Najwyższej zatwierdzoną przez niego 20 listopada decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w sprawie zastosowania sektorowych sankcji gospodarczych wobec Rosji i Białorusi w sferze obronno- przemysłowej.
Decyzja przewiduje zakaz prowadzenia międzynarodowych operacji związanych z towarami i usługami, objętych ustawą Ukrainy „O kontroli państwowej międzynarodowych transferów towarów wojskowych i towarów podwójnego zastosowania” – z obywatelami Rosji i Białorusi, w tym te prowadzone z udziałem obywateli innych państw. Sankcje będą obowiązywać przez 50 lat.
Zgodnie z decyzją zawiesza się; realizację zobowiązań gospodarczych i finansowych na rzecz obywateli Rosji i Białorusi z tytułu operacji z towarami o przeznaczeniu wojskowym i podwójnego zastosowania; transfer technologii, praw do przedmiotów własności intelektualnej obywateli Rosji i Białorusi, a także realizacja przez mieszkańców tych krajów działań związanych z ochroną praw do przedmiotów własności intelektualnej, z wyjątkiem działań dot. przedłużenia terminu ważności praw własności intelektualnej i przedłużania terminu ważności dokumentów ochronnych.
Decyzja zabrania rejestracji i udzielania akredytacji organizacjom, których założycielami są obywatele Rosji i Białorusi. Wstrzymuje się funkcjonowanie programów w sferze bezpieczeństwa i obronności, których uczestnikami są obywatele Federacji Rosyjskiej i/lub Białorusi, dotyczących towarów o przeznaczeniu wojskowym i podwójnego zastosowania, a także wprowadza się zakaz obrotu realizacja inwestycji z udziałem obywateli Federacji Rosyjskiej i/lub Białorusi w odniesieniu do osób prawnych, które zajmują się produkcją, międzynarodowym transferem towarów o przeznaczeniu wojskowym i podwójnego zastosowania, w tym realizowanych z udziałem obywateli innych krajów.
Decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Radę Najwyższą.
Radio Svaboda przypomina, że reżim Łukaszenki wspierał rosyjską agresję militarną przeciwko Ukrainie. W związku z tym Ukraina wycofała się z szeregu umów międzynarodowych z Republiką Białorusi i nałożyła na nią sankcje.
Jednocześnie ukraińscy urzędnicy wielokrotnie mówili o konieczności pozostawienia pewnej przestrzeni dla negocjacji z Łukaszenką.
ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!