Węgry wezwały ukraińskiego ambasadora po tym, jak Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) dokonała nalotu na biura Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego na Zakarpaciu.
WSK stwierdziło w oświadczeniu, że funkcjonariusze SBU wtargnęli do siedziby stowarzyszenia i domu jego prezesa, szukając dowodów „działań zmierzających do gwałtownej zmiany granic”. Wezwało również władze ukraińskie do zakończenia tak zwanego „polowania na czarownice”. SBU potwierdziła nalot na swojej stronie internetowej. Podało ponadto, że przeszukiwało inne lokalne fundacje charytatywne na Zakarpaciu, sprawdzając „informacje o zaangażowaniu zagranicznego funduszu w działania mające na celu naruszenie suwerenności państwowej Ukrainy”.
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział 30 listopada, że poruszy tę kwestię na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, które rozpocznie się 1 grudnia. Oba kraje wielokrotnie spierały się o prawa około 150 000 etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie, przede wszystkim o prawo do edukacji w języku narodowym. Ukraina uchwaliła w 2017 roku ustawę ograniczającą używanie języków mniejszościowych w szkołach.
W zeszłym miesiącu Ukraina nie wpuściła do kraju dwóch węgierskich urzędników w związku z tym, co Kijów nazwał wtrącaniem się w wybory samorządowe. Szijjarto nazwał „niedopuszczalnym”, że kraj, który chce być częścią wspólnoty transatlantyckiej, „nieustannie zastrasza i wywiera nacisk na mniejszość należącą do członka NATO”. Węgry są jednym z głównych hamulcowych w procesie przystąpienia Ukrainy do NATO.
Rferl.org oprac MK
foto wikipedia
7 komentarzy
Emeryt
1 grudnia 2020 o 19:03Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.
Polak, Węgier – dwa bratanki,
i do szabli, i do szklanki,
oba zuchy, oba żwawi,
niech im Pan Bóg błogosławi.
Lengyel, magyar – két jó barát,
Együtt harcol s issza borát,
Vitéz s bátor mindkettője,
Áldás szálljon mindkettőre.
Tego 1920 roku Polska nigdy nie powinna zapomnieć.
Andrzej
1 grudnia 2020 o 20:00Tak , Węgry pomogły nam dostawami broni i amunicji ale tylko Ukraińcy Petlury stanęli z nami ramię w ramię i przelali swoją krew we wspólnej wojnie przeciw bolszewikom.
realista
1 grudnia 2020 o 23:38Bo w swoim mniemaniu walczyli o swoje państwo, a nie polskie, tak samo gdy sprzymierzali się z Niemcami, nigdy nie chodziło im o Polskę.
księciunio
3 grudnia 2020 o 16:57Za to Węgry z przymierzając się z Hitlerem chodziło im o Polskę.
Andrzej
3 grudnia 2020 o 18:28Oczywiście , że tak . Polityka to zawsze dbanie o własne interesy , ale fakt jest faktem , Ukraińcy pomogli nam obronić się przed sowiecką zarazą i za to zasługują na szacunek. Ukraińcy nie byli sprzymierzeńcami faszystowskich Niemiec , większość z nich walczyła w Armii Czerwonej . Trzeba również przyznać że wbrew propagandzie komunistycznej również UPA ( nie zapominając o jej zbrodni antypolskiej na Wołyniu) walczyła przeciwko hitlerowcom ponieważ traktowała Niemców jako jednego z okupantów Ukrainy. Z Niemcami kolaborowały jedynie pojedyncze formacje jak np. bataliony Nachtigall i Roland.
Gosc
7 grudnia 2020 o 02:43Bratanki Wegry najlepszy sojuszik hitleowskich Niemiec walczyli na stronie Niemiec do ostatniego zolnierza. Po calym swiecie sa organizacje i kluby sportowe wegiersko-niemiecko np German-Hungarian w USA .
Cobra
7 grudnia 2020 o 11:28Węgrzy byli ofiarami Wersalu więc nie ma się co dziwić, że walczyli razem z Hitlerem. Pokój z Trianon pozostawił ogromne grupy Węgrów poza terytorium węgierskim w Rumunii, w Czechosłowacji (Słowacja), na Ukrainie i w Jugosławii. Za to nam Węgrzy zawsze pomagali, posłuchajcie relacji uciekinierów z września 1939 r. lub powstańców warszawskich z 1944. Rząd Węgierski zachował w czasie wojny dużo rozsądku i umiaru, nawet wobec Żydów, Dopiero wkroczenie Niemiec na Węgry pozbawiło Węgrów suwerenności a Armia Czerwona w latach 1945 -1956 dokończyła krwawe porządki.