Wschodnia Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie. Od początku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w Donbasie od min zginęło 269 cywilów, z nich 27 to dzieci – poinformował Maksym Komisarow, szef zarządu ochrony środowiska i działalności przeciwminowej podczas konferencji „Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom”.
„Od początku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na terytorium obwodów donieckiego ługańskiego, na skutek wybuchów min i innych niebezpiecznych przedmiotów ucierpiało co najmniej 833 osób, z tego 269 zginęło, a 564 zostało rannych. Niestety z tych 833 osób – 125 to dzieci, z których 27 zginęło, a 98 zostało rannych – powiedział Komisarow, którego cytuje portal ukrinform.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy dodał z kolei, że terytorium Ukrainy jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie, zanieczyszczenie minami i pozostałościami z materiałów wybuchowych obejmuje około 16 tysięcy km kwadratowych.
6 grudnia 2018 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O przeciwdziałaniu minom na Ukrainie”. Ustawa określa status terytoriów dla potrzeb przeciwdziałania minom, źródeł ich finansowania, wymagań dla specjalistów w tej dziedzinie i ich obowiązków, pomocy ofiarom materiałów wybuchowych.
Finansowanie działań przeciwminowych zgodnie z prawem, będzie realizowane w ramach środków budżetowych zatwierdzonych przez budżet państwa na dany rok, z funduszy budżetów lokalnych, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji, niezależnie od własności, a także kosztem innych źródeł finansowania, które nie są zakazane przez prawo.
Ponadto prawo przewiduje utworzenie Centrum Przeciwdziałania Minom, które będzie kierowane i koordynowane przez krajową agencję wielonarodową.
oprac.ba/ukrinform
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!