Na trzy kolejne wtorki września (6, 13 i 20), w przepięknych wnętrzach Pałacu Balińskich w Jaszunach, zaplanowane zostały zajęcia edukacyjne „Witaj, świecie muzyki!”, na których będzie można poznać dzieje tej historycznej budowli oraz posłuchać pięknej muzyki w wykonaniu znakomitych artystów.
W odległych od Wilna o 30 km Jaszunach dwukondygnacyjny pałac, w stylu późnego klasycyzmu, wzniesiono w 1828 roku według projektu Karola Podczaszyńskiego. W 1811 roku posiadłość i dwór kupił od Radziwiłłów Ignacy Baliński, historyk, autor dzieła Starożytna Polska, założyciel „Tygodnika Wileńskiego”.
W 1820 roku jego syn Michał Baliński ożenił się z Zofią Śniadecką, córką profesora Jędrzeja Śniadeckiego i bratanicą emerytowanego rektora Uniwersytetu Wileńskiego prof. Jana Śniadeckiego.
Odtąd Jaszuny stały się jednym z ważnych ośrodków myśli polskiej. Gościli tu ludzie nauki i kultury: Stanisław Jundziłł, Tomasz Zan, Adam Mickiewicz, Antoni Edward Odyniec, Paweł Brzostowski, Józef Mianowski, Wawrzyniec Puttkamer oraz Juliusz Słowacki, który w Jaszunach przeżywał swą nieodwzajemnioną miłość do Ludwiki Śniadeckiej, córki Jędrzeja Śniadeckiego, siostry Zofii Balińskiej.
Nieopodal pałacu w Jaszunach do dziś istnieje mały cmentarzyk, na którym, oprócz członków rodziny Balińskich, pochowany jest Jan Śniadecki.
Zrekonstruowany i wyremontowany Pałac Balińskich, salon towarzyski elity naukowo-kulturalnej Wilna okresu romantyzmu i pozytywizmu, został ponownie udostępniony publiczności w 2015 roku.
Program zajęć edukacyjnych „Witaj, świecie muzyki!”:
6 września 2022 r.
- o godz. 10:00 i 12:00 zajęcia edukacyjne – historia pałacu Balińskich
- o godz. 11:00 koncert edukacyjny „Gdy brzmią bębny“
Wykonawcy: Vytautas Švažas (perkusja), Gediminas Mačiulskis (perkusja)
Perkusista Gediminas Mačiulskis zawodowo bada muzykę bębnów Afryki Zachodniej i najpopularniejszy afrykański instrument – bęben djembe; gra na nim od kilkunastu lat. Artysta ciągle odbywa staże twórcze w Afryce i jest doskonałym edukatorem oraz twórcą muzycznych gier rytmicznych. Marzeniem G. Mačiulskisa jest zapoznanie każdego dziecka na Litwie z afrykańskimi bębnami oraz zainteresowanie tą muzyką.
13 września 2022 r.
- o godz. 10:00 i 12:00 zajęcia edukacyjne – historia pałacu Balińskich
- o godz. 11:00 koncert edukacyjny „Muzyka dla smakoszy“
Wykonawca: Kwartet Čiurlionisa w składzie: Jonas Tankevičius (I skrzypce), Darius Dikšaitis (II skrzypce), Gediminas Dačinskas (altówka), Elena Daunytė (wiolonczela)
„Lubicie słodycze? A może wiecie coś o muzycznych formach, czym się różni fuga od sonetu i co mają wspólnego tort i muzyczne rondo? Zdziwicie się, ale wyroby cukiernicze i utwory muzyczne są bardzo podobne! Zapraszamy do niezwykłej cukierni! Tu można będzie skosztować ciastka, biszkoptu, pomadek, pączków i tortów…” – tak autorka Anna Czervińska-Rydel przedstawia swoją barwną książkę zatytułowaną Co tu jest grane? (2012).
Podczas koncertu edukacyjnego Kwartet Čiurlionisa powiąże swoją muzykę z kartkami tej zabawnej książki, pomoże wyczuć, że smakowite kruche ciasto ma wiele wspólnego z cyklem sonetów muzycznych, słodkie bezy z bitą śmietanką – z trzyczęściową formą ABA, a ciasto drożdżowe – z fugą.
20 września 2022 r.
- o godz. 10:00 i 12:00 zajęcia edukacyjne – historia pałacu Balińskich
- o godz. 11:00 koncert edukacyjny „Podróżujmy przez epoki w sześciu językach”
Wykonawca: Państwowy Kwartet Wileński w składzie: Dalia Kuznecovaitė (I skrzypce), Artūras Šilalė (II skrzypce), Kristina Anusevičiūtė (altówka), Gleb Pyšniak (wiolonczela), Jomantė Šležaitė – Paukštė (sopran).
W programie: Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ottorino Respighi, Georges Bizet, Isaac Albéniz, Ruperto Chapí, Sergej Rachmaninov, Vytautas Klova.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!