OBWE wydała Białorusi rekomendacje dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE /ODIHR opublikowało raport końcowy z monitoringu „wyborów parlamentarnych” na Białorusi (z listopada 2019). Jak podaje służba prasowa organizacji, prezydium wydało 32 rekomendacje dotyczące usprawnienia procesu wyborczego.
OBWE wskazuje na konieczność zmiany prawa wyborczego zgodnie z zaleceniami wydanymi wcześniej przez ODIHR, w tym przede wszystkim dotyczących składu komisji wyborczych, praw kandydatów i obserwatorów, procedur głosowania i liczenia głosów. Wskazuje się również na potrzebę wdrożenia przejrzystych procedur liczenia głosów, oraz poprawę przejrzystości głosowania przedterminowego.
Eksperci OBWE / ODIHR podkreślają, że Białoruś musi dostosować ustawodawstwo dotyczące wolności zgromadzeń i wypowiedzi do standardów międzynarodowych oraz zapewnić prawo jednostek i grup do tworzenia własnych partii politycznych.
Raport zawiera także rekomendacje dotyczące usprawnienia mechanizmu rejestracji kandydatów. Mają one zwiększyć przejrzystość procesu i wyeliminować przypadki (zbyt częste – red.) odmowy rejestracji kandydatów z powodu drobnych nieścisłości w przedłożonych przez nich dokumentach.
OBWE / ODIHR wezwała Mińsk do wycofania się z wymogu płatności za imprezy publiczne przed wyborami, w ich trakcie i po nich. Przypomnijmy, że zgodnie z wprowadzonymi przed rokiem przepisami, organizatorzy imprez publicznych na Białorusi mają obowiązek uiszczenia opłat za usługi policji, wydatki medyczne i sprzątanie terytorium po wiecu. To ten, pozornie niegroźny przepis sparaliżował aktywność wielu grup i organizacji. Od czasu jego obowiązywania opozycja musiała z przyczyn finansowych zrezygnować choćby z dorocznego marszu na Kuropaty tzw. „Dziadów”.
Przypomnijmy, że jesienią 2020 roku odbędą się na Białorusi „wybory prezydenckie”.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!