Zasłużony w ratowaniu zabytkowych cmentarzy Wilna Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Zatrzymane w kadrze, utrwalone w pamięci”. Konkurs potrwa do 10 września 2023 roku, zaś ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi 30 grudnia.
Wileński Cmentarz Na Rossie jest jedną z polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769/1801), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) oraz mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).
Pierwsza wzmianka o pochówkach na tym terenie pochodzi z roku 1436, grzebano tu ofiary „morowego powietrza”. Jako nekropolia miejska cmentarz został przejęty w 1801 roku. Rok później wzniesiono tu pierwsze katakumby, a w 1814 roku miało miejsce pierwsze powiększenie obszaru nekropolii o tereny nazywane obecnie Górką Literatów. W 1820 roku teren cmentarza otoczono murem, a w roku 1840 ks. Józef Bogdanowicz zainicjował wybudowanie w pobliżu katakumb neogotyckiej kaplicy pogrzebowej. Od tego czasu cmentarz uznawano za elitarny, chowano tu osoby zasłużone lub stojące wyżej w hierarchii społecznej. W 1847 roku, w związku z wyczerpaniem się możliwości grzebalnych, powstała nowa nekropolia po drugiej stronie ulicy Listopadowej tzw. Nowa Rossa.
Po roku 1945 i opuszczeniu Wilna przez polskich mieszkańców rozpoczęła się celowa dewastacja nekropolii; tragicznym był dla Starej Rossy rok 1952, kiedy doprowadzono do zniszczenia monumentalnych katakumb. Cmentarz został zamknięty dla nowych pochówków w 1967 roku, a dwa lata później wpisany do rejestru zabytków.
Od 1990 roku konserwacją zabytkowych nagrobków zajmuje się miejscowy Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) założony z inicjatywy i przy wsparciu śp. Jerzego Waldorffa, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Powązkami.
Działalność SKOnSR to przede wszystkim opieka nad pomnikami na Rossie, a także ich renowacja. W ciągu 32 lat działalności staraniem komitetu odnowiono 194 pomniki nagrobne i wzniesiono 5 nowych. SKOnSR działa społecznie, a środki na odnowienie pomników są zbierane podczas kwest – przede wszystkim w Warszawie i Wilnie, podczas dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, zapraszając do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Zatrzymane w kadrze, utrwalone w pamięci”, informuje:
„Cmentarze stanowiły i nadal stanowią cząstkę historii Wilna, które w tym roku obchodzi jubileusz 700-lecia. Na zabytkowych otoczonych aurą tajemniczości nekropoliach, niewątpliwie najpiękniejszych na Litwie, można jeszcze odczuć atmosferę tego Wilna, którego już nie ma. Zachowane do dnia dzisiejszego przekazy i utrwalone na starych zdjęciach widoki miasta potwierdzają szczególny charakter tych miejsc. Liczne, chociaż nieraz okaleczone, pomniki nagrobne wielu wybitnych mieszkańców miasta, jak również groby zwykłych ludzi, wtopione w malowniczy krajobraz, tworzą klimat, który urzeka bardziej wrażliwych na piękno dziedzictwa materialnego i duchowego.
W związku z tym zachęcamy wszystkich pasjonatów fotografii, miłośników wielokulturowej stolicy i łaknących przygód do obudzenia z długoletniego letargu i ukazania w całej swojej krasie wileńskich wysp wiecznego spoczynku wielu pokoleń ludzi”.
Regulamin konkursu fotograficznego pt. „Zatrzymane w kadrze, utrwalone w pamięci”:
- Organizatorem konkursu fotograficznego „Zatrzymane w kadrze, utrwalone w pamięci” jest Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR).
- Konkurs ma charakter otwarty. Fotografie mogą nadsyłać autorzy powyżej 16. roku życia, mieszkający zarówno na Litwie, w Polsce, jak i w innych państwach.
3. Na konkurs nie mogą nadsyłać zdjęć członkowie SKOnSR oraz członkowie Jury.
4. Cele konkursu:
a) ukazanie piękna zabytków architektury cmentarnej oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie w historii narodów,
b) rozwój twórczej refleksji artystycznej,
c) popularyzacja fotografii jako formy przekazu artystycznego.5. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zdjęcie nawiązujące do tematu z jednego wybranego zabytkowego cmentarza w Wilnie: Starej lub Nowej Rossy (ul. Rasų 32), Bernardyńskiego (ul. Žvirgždyno 3) albo św. Piotra i Pawła (Słonecznego, ul. Saulės). Interpretacja tematu konkursu jest dowolna.
6. Zdjęcie może być wykonane wyłącznie w latach 2021–2023 za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, smartfona, action-cama, drona lub aparatu tradycyjnego. Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno-białe, wykonane zarówno w orientacji poziomej, jak i w pionowej.
7. Nie zezwala się na dokonywanie zmian kompozycji fotografii typu fotomontaż, używanie programu do obróbki zdjęć np. Adobe Photoshop, Corel DRAW i innych. Dozwolone jest nieznaczne poprawianie światła i koloru fotografii.
8. Zgłoszenie zdjęcia do konkursu jest jednoznaczne z oświadczeniem osoby biorącej udział w konkursie, że wykonała dzieło osobiście i nie narusza ono praw osób trzecich, w szczególności nie narusza ich osobistych praw autorskich.
9. Jedno zdjęcie nawiązujące do tematu należy przesłać do 10 września 2023 r. pocztą elektroniczną na adres:
vi*****************@gm***.com
.10. W treści maila należy podać:
a) imię i nazwisko autora zdjęcia,
b) miejsce (nazwa cmentarza) i datę wykonania zdjęcia,
c) tytuł zdjęcia,
d) wiek autora zdjęcia,
e) kraj zamieszkania,
f) adres zamieszkania.11. Konkurs jest dwuetapowy: półfinały i finał.
12. Oceny nadesłanych zdjęć dokonają Internauci na fanpage’u SKOnSR na Facebooku (I nagroda główna) oraz Jury powołane we wrześniu 2023 r. przez Organizatora (II nagroda główna). Sponsorem II nagrody głównej jest członek SKOnSR Dariusz Lewicki.
13. Zwycięzcy Konkursu otrzymają:
I nagroda główna:
I-II-III miejsce – zegar w stylu retro, imitujący aparat fotograficzny + dyplom.
II nagroda główna:
I miejsce – 77 euro + dyplom,
II miejsce – 55 euro + dyplom,
III miejsce – 33 euro + dyplom.14. Przewidziane są także wyróżnienia i inne nagrody rzeczowe. O podziale innych nagród decyduje Organizator.
15. Organizator zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego publikowania nagrodzonych, wyróżnionych oraz wybranych przez Jury zdjęć w prasie, na fanpage’u SKOnSR na Facebooku oraz na stronie www.rossa.lt.
16. Zdjęcie, które nie będzie spełniać powyższych wymagań konkursowych, zostanie zdyskwalifikowane. W razie wątpliwości Organizatora konkursu co do rodzaju zastosowanych działań, autor zdjęcia ma obowiązek w ciągu 48 h od wysłania prośby przedstawić Organizatorowi dodatkową informację dotyczącą danego zdjęcia. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, zdjęcie może zostać zdyskwalifikowane.17. W sprawach spornych ostateczną decyzję podejmuje Organizator.
18. Organizator nie organizuje gali wręczenia nagród: nagrody główne i dodatkowe nagrody rzeczowe czy dyplomy laureaci otrzymają przesyłką pocztową lub przelewem bankowym w terminie do 30 dni od ogłoszenia wyników.
19. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 grudnia 2023 r. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową.
20. Organizator konkursu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przedłużenie, skrócenie, zmiany lub odwołanie konkursu z przyczyn od niego niezależnych.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!