Czasopismo „Reitingai” zaprezentowało rankingi placówek oświatowych Litwy. Według szeregu kryteriów oceniane były uczelnie wyższe, gimnazja, które prowadzą rekrutację kandydatów oraz takie, które przyjmują wszystkich uczniów. Oceniano także progimnazja, szkoły podstawowe i szkoły początkowe, informuje portal zw.lt
Wyniki polskich szkół w zestawieniu „Reitingai” prezentują się różnie – są placówki, które znalazły się na wysokich lokatach i takie, które zajęły miejsca na samym końcu listy.
9. pozycję na liście zajęło Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (w 2021 – 40. miejsce). Jest to najwyżej oceniona szkoła mniejszości narodowych na Litwie.
Liceum im. Adama Mickiewicza uplasowało się na 111. miejscu (w roku 2021 – 140. miejsce).
200. na liście jest Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego, a 257. miejscu jest Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie (w 2021 – 142. miejsce).
Wieloletni liderzy uniwersytetów i gimnazjów utrzymują się na pierwszych miesjcach: wśród uniwersytetów prowadzi Uniwersytet Wileński, wśród gimnazjów licea wileńskie i kłajpedzkie.
W pozycjach szkół znaczne zmiany zaszły na dalszych miejscach tabeli rankingowej. Kowieński Uniwersytet Technologiczny zajmuje 2. miejsce w rankingu uczelni państwowych, Litewski Uniwersytet Nauk o Zdrowiu awansował z 5. na 3.
Na 4. miejscu znalazł się Uniwersytet Witolda Wielkiego i Wileński Uniwersytet Technologiczny.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekonomii tradycyjnie jest liderem wśród uczelni niepublicznych.
Uczelnie rankingowano według pięciu kryteriów, w tym ocen pracodawców, studentów i studiów, zajęć z dziedziny nauki, działaności kulturowej i sportowej oraz osiągnięć kadry.
Wśród gimnazjów, które mają prawo do wyboru uczniów, w tabeli rankingowej znalazły się Liceum Wileńskie, Gimnazjum KTU, Gimnazjum Ąžuolynas w Kłajpedzie, Gimnazjum Biržiszki w Wilnie, Gimnazjum Jezuitów w Kownie.
oprac. ba za zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!