Z powodu kwarantanny i ograniczeniach w transporcie znacznie wzrósł deficyt krwi do krwiodawców. Poinformowała o tym dyrektor Departamentu Zabezpieczenia Krwi i Krwiodawstwa Centrum Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Ukrainy Irina Sławinskaja-Ricner podczas wideokonferencji prasowej.
„Niestety z powodu ograniczonego dostępu do transportu publicznego zmniejszył się napływ krwiodawców do placówek krwiodawstwa, a zapotrzebowanie na krew niestety nie zmniejszyło się. Chociaż planowane operacje zostały anulowane, ale są pacjenci, którzy nie mogą anulować choroby. Są to ludzie z rakiem, są to kobiety w ciąży w przypadku powikłań porodowych. Dlatego Centrum Zdrowia Publicznego zachęca obywateli, aby zostali krwiodawcami” – powiedziała.
Przypomniała też, kto może być dawcą krwi. „Jest to osoba w wieku od 18 lat i wadze powyżej 50 kg, która jest zdrowa” – wyjaśniła. Dodała też, że istnieją pewne wymagania dotyczące stanu zdrowia dawcy. „Dawcy nie mogą cierpieć na choroby przewlekłe, takie jak HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, choroby weneryczne, przewlekłe choroby wieńcowe, choroby układu hormonalnego, w ciągu ostatniego roku nie powinni przechodzić zabiegów chirurgicznych” – wyjaśniła.
Ponadto przez rok nie mogą być krwiodawcami osoby, które wykonały sobie tatuaże. Kobiety mogą być krwiodawcami tylko rok po porodzie i nie wcześniej niż trzy miesiące po zakończeniu karmienia piersią.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!