Poszerza się krąg grup zawodowych, którym białoruskie państwo zakazuje ubiegania się o dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Rada Republiki przyjęłą właśnie poprawki do ustawy o służbach mundurowych. Zgodnie z nimi, milicjanci, żołnierze i funkcjonariusze ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych będą musieli zrezygnowąć z Karty Polaka, albo….
W całości przyjęto zmiany , które uniemożliwią wojskowym, milicjantom oraz funkcjonariuszom ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przyjmowanie zza granicy dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z ulg i korzyści, w związku z przynależnością narodową, przekonaniami religijnymi lub przynależnością do partii politycznych, oraz korzystania z takich przywilejów i korzyści, o ile nie wynikają one z międzynarodowych umów podpisanych przez Białoruś.
Białoruskie władze nie ukrywają, że ograniczenia zostały wprowadzone przede wszystkim ze względu na popularność na Białorusi Karty Polaka.
Ministerstwo Obrony RB i Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych odmówiło komentarza w tej sprawie portalowi charter97.org:
„Z marszu nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. A tak w ogóle to w zakresie moich obowiązków leży współpraca z zarejestrowanymi mediami, a nie z wami – usłyszał korespondent portalu charter97.org od rzecznika MSN Witalija Nowickiego.
Walka z Kartą Polaka na Białorusi rozpoczęła się kilka lat temu. Jesienią 2011 roku przyjęto ustawę, zgodnie z którą urzędnicy państwowi posiadający dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego mają obowiązek złożenia go do wydziału kadr lub powinni odejść z pracy. Niezastosowanie się do tego przepisu jest podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. Karty Polaka nie mogą posiadać na Białorusi m.in. dyplomaci, celnicy i pracownicy ministerstw.
Z kolei w środę minister Radosłw Sikorski powiedział, że ewentualne rozszerzenie możliwości nadawania Karty Polaka nie tylko na terytorium b. Związku Radzieckiego, ale na całym świecie jest pomysłem, który należy rozważyć. Minister przypomnial, że od 1 maja 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, w związku z czym posiadacze Karty Polaka łatwiej uzyskają prawo pobytu i osiedlania się na terytorium Polski.
– Posiadacz Karty Polaka po otrzymaniu karty stałego pobytu może ubiegać się o uznanie za obywatela polskiego już po trzech latach zamieszkiwania w Polsce. Warunkiem, co zrozumiałe, jest posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu i tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego – zaznaczył Sikorski.
Kresy24.pl/charter97.org
1 komentarz
domini
13 czerwca 2014 o 00:47Trudno wymagać od okupanta, aby honorował prawa podbitego narodu. Białoruś od kilkudziesięciu lat zajmuje część terytorium dawnej Polski.