„Jeśli Rosja uzna to za konieczne, może interweniować na Białorusi”, czytamy w najnowszym dorocznym raporcie amerykańskiego wywiadu o zagrożeniach dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
Według amerykańskich ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, „Rosja będzie nadal osłabiać wpływy USA, będzie działała na zerwanie jej stosunków z zachodnimi sojusznikami, a także rozwinie swoje zdolności wojskowe, nuklearne, kosmiczne i wywiadowcze”.
Zdaniem amerykańskich analityków, Rosja nie potrzebuje bezpośredniego starcia ze Stanami Zjednoczonymi, ale kompromisu w sprawie wzajemnej nieingerencji w sprawy wewnętrzne i uznania większości krajów byłego ZSRR za rosyjską strefę wpływów.
W raporcie czytamy również, że Moskwa będzie stosowała różne metody w celu rozszerzenia swoich wpływów: „kampanie informacyjne, współpraca wywiadowcza i antyterrorystyczna, operacje sił zbrojnych i najemników, zabójstwa, handel bronią”. Rosja będzie też interweniować w pojawiających się kryzysach, jeśli jej interesy będą zagrożone, a koszt takiej interwencji nie będzie zbyt wysoki. Analitycy twierdzą, że Rosja będzie kontynuować współpracę z Chinami, zwiększać swoje wpływy w Syrii i Libii, Wenezueli i na Kubie, a także w innych krajach Ameryki Łacińskiej poprzez kontrakty energetyczne i dostawy broni.
Według raportu jednym z narzędzi służących do realizacji priorytetów i osłabienia wpływów Stanów Zjednoczonych będzie wykorzystanie surowców energetycznych: od 2006 roku Rosja postrzega energię jako instrument polityki międzynarodowej (m.in. dostawy gazu i ich ewentualne wstrzymanie do Europy, a także budowa elektrowni jądrowych w różnych krajach świata).
„W byłym Związku Radzieckim, Moskwa jest dobrze przygotowana do zwiększenia swojej roli na Kaukazie, do interwencji na Białorusi – jeśli uzna to za konieczne, i kontynuowania destabilizujących działań przeciwko Ukrainie” – czytamy na stronie 9 raportu.
Analitycy zauważają, że pomimo niezmiennie wysokiego budżetu wojskowego, (w niektórych obszarach malejącego) Rosja dysponuje nowoczesnymi technologiami wojskowymi i może rozmieścić swoje siły zbrojne w strategicznie ważnych regionach – jednak im dalej od Rosji, tym mniej będą one skuteczne. Dodatkową dźwignią dla Moskwy są prywatne firmy wojskowe kontrolowane przez „oligarchów bliskich Kremlowi”, ale eksperci nie oceniają ich skuteczności zbyt wysoko. Podkreślają za to, że pod względem broni jądrowej Rosja pozostanie największym konkurentem Stanów Zjednoczonych w dającej się przewidzieć przyszłości.
oprac. ba za dni.gov
2 komentarzy
Turysta
14 kwietnia 2021 o 19:27Cepy dawno pod stołem dawno układ podpisały.
Turysta
14 kwietnia 2021 o 19:36Dyktator powiedział Aresztować !