Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie (ul. Švenčionių 14) zaprasza na wystawę rękodzieła, tkanin i ceramiki „Sercem utkane, rękoma kochane”, która czynna będzie od 17 lutego do 16 kwietnia 2023 roku. Ekspozycja prezentowana jest w ramach obchodów 20-lecia tej zasłużonej dla kultury Wileńszczyzny placówki.
Niemenczyn, leżący około 20 km na północny wschód od Wilna, u ujścia rzeki Niemenczynki, zaprasza do Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, które ma na celu zachowanie i pokazanie piękna spuścizny kulturowej zamieszkujących ją narodowości.
Uroczyste otwarcie nowej placówki, której założycielem jest Samorząd Rejonu Wileńskiego, nastąpiło 6 lutego 2000 roku. Pierwszym jej dyrektorem i jedynym pracownikiem był śp. Zygmunt Lachowicz; dziś muzeum zatrudnia 31 pracowników.
W muzeum jest obecnie prezentowanych około 1000 eksponatów. Zostały one zebrane i dobrowolnie przekazane na rzecz placówki przez lokalnych mieszkańców. Na ekspozycje stałą składają się różne przedmioty domowego użytku, meble, narzędzia oraz przedmioty związane z tradycyjnymi rzemiosłami z Wileńszczyzny. Liczba eksponatów wciąż rośnie, ponieważ cały czas na terenie regionu odnajdywane są nowe znaleziska.
Oprócz ekspozycji stałej, goście muzeum mogą obejrzeć wystawy tymczasowe, na których eksponowane są dzieła sztuki ludowej, malarstwa, fotografii i starego rękodzieła. W 2012 roku powstało tutaj Stowarzyszenie Fotografów Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, które aktywnie zajmuje się organizowaniem wystaw i plenerów – warsztatów artystycznych w otoczeniu przyrody.
Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny prowadzi różnoraką działalność kulturową. Często odbywają się w nim koncerty i konferencje, jak również prowadzona jest działalność edukacyjna dzieci i dorosłych. Oprócz wystaw dawnej rzeźby w drewnie, wycinanek i innych rękodzieł, popularnością cieszą się warsztaty ceramiczne i tkackie. Każdy chętny może ulepić coś z gliny lub, z pomocą profesjonalnego mistrza, utkać coś wyjątkowego na krośnie przędzalniczym.
Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny posiada kilka filii: we wsi Sużany, gdzie można obejrzeć wystawę etnograficzną; w pałacu z XV wieku w Glinciszkach; w Ciechanowiszkach, gdzie funkcjonuje Izba Palm i Użytku Codziennego, prezentująca zbiór palm wielkanocnych i gospodarstwa domowego. Dwie filie zlokalizowane są w Mejszagole – to Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego, w którym prezentowane są różne eksponaty związane z historią Kościoła katolickiego na Wileńszczyźnie oraz Centrum Rzemiosła Tradycyjnego, które ulokowało się w pięknie odnowionym dworze Houwaltów.
Trwają też prace nad uruchomieniem kolejnej filii – Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie w Orzełówce.
Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie jest otwarte od środy do niedzieli.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!