Na uniwersytecie „Akademia Ostrogska” odbyła się prezentacja wystawy „Tradycja i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”.
W ramach ekspozycji zaprezentowano historię, tradycje i współczesność polskich Tatarów – jednej z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale za to z ponad 600-letnią historią.
Ilu Tatarów mieszka w Polsce? Dokładnie nie wiadomo. Jednak liczba polskich muzułmanów, w większości pochodzenia tatarskiego, wynosi w przybliżeniu 5 tysięcy osób. Dwadzieścia tablic zaznajamia zwiedzających z historią tatarskiego osadnictwa na ziemiach polskich, ich służbą w polskim wojsku, a także religią, ważnymi tatarskimi zwyczajami i tradycjami oraz współczesnym życiem polskich Tatarów.
W ekspozycji zaprezentowano fotografie ważnych historycznych postaci, można zobaczyć jak wyglądają chamaiły, czyli tatarskie księgi modlitewne, pomniki architektury – drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach czy tradycyjne tatarskie dania. Na wystawie znajdują się także fotografie ze spotkań przedstawicieli wspólnoty tatarskiej z najwyższymi władzami Polski.
Wystawa „Tradycja i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów” prezentuje Polskę poprzez jej historyczne bogactwo, etniczną i religijną różnorodność, w której pomieściły się wszystkie religie monoteistyczne świata.
Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia 2018 r.
Wystawa jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W ekspozycji wykorzystano także fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Materiał ukazał się pierwotnie na stronie slowopolskie.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!