W ramach obchodów 625. rocznicy osiedlenia się Karaimów na Litwie Litewskie Państwowe Archiwum Historyczne przygotowało wirtualną wystawę poświęconą historii tej niezwykłej grupy etniczno-religijnej.
Rok 2022 Sejm Republiki Litewskiej ogłosił Rokiem Karaimów Litewskich, wtedy bowiem mija 625 lat, odkąd na zaproszenie wielkiego księcia Witolda Karaimi osiedlili się w Wielkim Księstwie Litewskim.
Na wirtualnej wystawie, która dostępna jest od 14 lipca (niestety, w tej chwili jedynie w języku litewskim – https://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt) prezentowane są unikalne dokumenty prezentujące historię Karaimów trockich, wileńskich, z Poniewież i miejscowości Naujamiestis, z lat 1559–1940.
Wśród dokumentów zobaczymy m.in. przywileje królów polskich i wielkich książąt litewskich określających status prawny Karaimów trockich, spisy Karaimów trockich uiszczających podatek pogłówny z lat 1765 i 1784, regulamin i plan nauczania początkowej szkoły karaimskiej w Trokach z roku 1897, plan rekonstrukcji kienesy w Trokach autorstwa architekta Michaiła Prozorowa z roku 1898, jak również – spisy Karaimów m.in. z Poniewieża i Poswola z roku 1765, dokumenty dotyczące budowy kienesy w Wilnie, itd.
Według danych spisu powszechnego mieszkańców z roku 2021, na Litwie mieszka nadal 192 obywateli narodowości karaimskiej.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!