Na zaproszenie władz białoruskich do Mińska przybył 12 marca kardynał Pietro Parolin -sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W planach purpurata jest min. spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką, i prawosławnym metropolitą Pawłem, oraz poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej Nuncjatury Apostolskiej.
Białoruskie media podkreślają, że szef administracji papieża Franciszka przybył na Białoruś regularnym rejsem.
W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej napisano o wizycie dostojnika, że w ten sposób Franciszek „pragnie wyrazić głęboki szacunek dla narodu białoruskiego i poprzez swojego najbliższego współpracownika, spotkać się z katolikami Białorusi w modlitwie i jedności serc”.
Kardynał Parolin weźmie udział w międzydiecezjalnym wielkopostnym czuwaniu młodzieży, które odbędzie się w nocy z 14 na 15 marca w Mińsku, w kościele świętych Szymona i Heleny. Rankiem 15 marca sekretarz stanu Watykanu poprowadzi mszę świętą w mińskiej katedrze.
W piątek przedstawiciel papieża Franciszka spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Władimirem Makiejem.
Szef dyplomacji białoruskiej podkreślił, że jego kraj przywiązuje wielką wagę do tej wizyty, a przyjazd tak ważnego gościa postrzegany jest jako znak gotowości Ojca Świętego do rozwoju dalszych stosunków .
„Watykan dla nas szczególny partner w stosunkach międzynarodowych. Podejście Watykanu do współczesnych problemów jest bliskie i zrozumiałe białoruskiemu narodowi”. – powiedział Makiej.
Podkreślił, że Mińsk ceni sobie szczególnie „obiektywne, konstruktywne i wyważone stanowisko Watykanu wobec Białorusi”.
„I doceniamy fakt, że Watykan zawsze stawiała na rozwój stosunków z Białorusią” – powiedział minister.- Wasza wizyta jest wydarzeniem przełomowym, mamy nadzieję, że będzie ona stanowić impuls do dalszego rozwoju stosunków”.
Z kolei Parolin zauważył, że ta wizyta pozwoli mu na lepsze zapoznanie się z Białorusią i jej ludźmi:
„Jest to okazja, aby przekazać wszystkim – i organom władzy państwowej, i narodowi, słowa bliskości Ojca świętego. Słusznie oceniliście otwartość, zrozumienie i gotowość do współpracy, czym charakteryzuje się podejście Stolicy Apostolskiej do budowania relacji”.
Kresy24.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!